Válka gigantů : V EU se nesmí prodávat smartphony Samsung

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Podle předběžného opatření, které včera (24. srpna) vydal nizozemský soud, se od poloviny října nesmí na území EU prodávat některé chytré telefony korejské značky Samsung využívající operační systém Android od Googlu. Soudci tak dali za pravdu právníkům Applu, kteří poukázali na to, že Google údajně porušuje patent na správu fotografií. České republiky se zákaz netýká.

Válka mezi Applem a Samsungem/Googlem se dočkala dalšího dějství. Nizozemský soud v Haagu totiž včera vyslyšel stížnost Applu na to, že korejský výrobce smartphonů Samsung s operačním systémem Android od Googlu porušuje patent na správu fotografií. Soudci pak v předběžném rozhodnutí vydali zákaz na prodej těchto mobilních telefonů (konkrétně S, S II a Ace) na území členských států Evropské unie.  

Jelikož se ale jedná o patent (EP 2 058 868), který v České republice vypršel ke konci května, čeští fanoušci mobilních telefonů Samsungu nemusí věšet hlavy – zákaz, který v jiných členských zemích EU vstoupí v platnost až v polovině října, zde platit nebude. 

Pyrrhovo vítězství? 

Podle mnohých komentátorů se ve skutečnosti může Samsung radovat. Tím, že zákaz prodeje začne platit až za několik týdnů, jeho právníci získali dostatek času na další vyjednávání.

Dalším podnětem k oslavám může být podle nich i to, že ostatní důvody k zákazu prodeje, s nimiž Apple vyrukoval, soud zamítl.  

Mezi nimi najdeme i údajnou podobnost designu přístrojů, která hraje hlavní roli v dalším vzájemném sporu obou gigantů – v němž jde tentokrát o tablety. 

Německý soud totiž nedávno vydal předběžné opatření, které na území EU zakázalo prodej Galaxy Tabu od Samsungu pro jeho nápadnou podobnost (až kopii) s iPadem od Applu. Soudci ale nakonec své rozhodnutí stáhli, protože se přišlo na to, že Apple vzhled tabletu konkurence v předložených důkazních materiálech upravil. 

Informací o dalším vývoji v této kauze se shodou okolností dočkáme ještě dnes, kdy opět zasedá německý soud.  

Samsung prý již rozhodnutí nizozemského soudu o smartphonech přeložil do němčiny a hodlá na něj soudce upozornit.