Unie prodloužila cla, asijské boty nezlevní

Rada ministrů Evropské unie včera odhlasovala prodloužení dovozních cel na koženou obuv z Číny a Vietnamu o dalších 15 měsíců, což vyvolalo pobouření nejen u dvou dotčených zemí, ale také u zástupců spotřebitelských sdružení.

Členské státy Unie včera kývly na zvýšení cel i přes to, že ho v polovině listopadu nedoporučil evropský antidumpingový výbor, v němž zasedají zástupci všech zemí sedmadvacítky. Spotřebitelské organizace varují, že tento krok povede ke stabilizaci vysokých cen kožených bot na unijním trhu.

Od 3. ledna za ně dovozci z Číny musí zaplatit clo ve výši 16,5%; v případě Vietnamu 10 %. Čína okamžitě reagovala prohlášením, že proti rozhodnutí Unie podá protest ke Světové obchodní organizaci (WTO).

„Čína je extrémně nespokojená,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva obchodu Yao Jian. „Nesouhlasíme s prodloužením platnosti antidumpingových opatření, ať už v jakékoliv podobě, a odvoláme se s řešením tohoto problému k WTO. Uděláme odpovídající kroky, abychom ochránili čínský průmysl,“ upozornil mluvčí.

Z rozhodnutí členských států samozřejmě nejsou nadšeni prodejci kožených bot, ani jejich velcí producenti, protože se obávají, že povede ke zvýšení koncových cen, a tedy menšímu odbytu. Boty z Číny a Vietnamu se totiž na celkových prodejích v Evropě podílejí asi jednou třetinou.

„Tento krok bude signálem pro neúspěšné firmy z celé Evropy, že Komise zakročí a ochrání je před zahraniční konkurencí,“ reagoval šéf Britského sdružení maloobchodních prodejců Alisdair Gray. „Evropští spotřebitelé budou muset za obuv platit přemrštěné ceny ještě další dva roky,“ dodal.

Evropská komise poprvé zavedla cla na koženou obuv z Číny a Vietnamu v roce 2006 v reakci na stížnosti unijních producentů, že nedokáží konkurovat levným importům z Asie. Obě zmíněné země podle nich neférově dotovaly domácí výrobce, což jim dovolilo srazit náklady, a tedy i koncové ceny, na minimum.

Malta, Rakousko a Německo sice před včerejším hlasováním vyjádřily nechuť k prodloužení cel, ale nakonec se zdržely a umožnily jeho schválení. Cla kromě obchodníků, velkých producentů a spotřebitelských organizací kritizují také někteří europoslanci.

„Je absurdní, že se Unie rozhodla zvýšit ceny bot ve chvíli, kdy se všemožně snažíme podpořit spotřebitelskou poptávku,“ nechal se slyšet například konzervativní poslanec EP Robert Study s tím, že je klíčové, aby základní zboží zůstalo v době krize co nejlevnější.

(Tento článek vznikl za spolupráce s agenturou Reuters.)