Twitter i po změně majitele bude muset plnit pravidla EU pro mazání obsahu, připomněl Brusel

© EPA-EFE/PETER DASILVA

Bruselu nepřísluší komentovat koupi firmy Twitter miliardářem Elonem Muskem, řekl dnes komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Připomněl však, že sociální síť musí plnit pravidla EU pro odstraňování nelegálního obsahu, na jejichž zpřísnění se před několika dny shodli vyjednavači za Evropský parlament a členské země EU.

Elon Musk v minulosti prohlašoval, že chce ze sociální sítě twitter učinit platformu, která by přijímala co nejširší okruh uživatelů včetně některých, jejichž účty firma v minulosti trvale zablokovala kvůli porušování pravidel pro obsah příspěvků.

„Bude na Twitteru, aby se přizpůsobil našim pravidlům,“ řekl Thierry Breton agentuře Reuters. „Myslím, že Elon Musk zná Evropu velmi dobře. Ví moc dobře, že máme určitá pravidla pro automobilový průmysl a rozumí tomu. Takže v Evropě, abychom bránili svobodu projevu a ochránili jednotlivce, musí všechny společnosti plnit tyto závazky,“ dodal. Musk je rovněž vlastníkem automobilky Tesla, která v březnu otevřela u Berlína svou první evropskou továrnu.

Miliardář v polovině dubna na konferenci TED prohlásil, že u Twitteru nepovažuje za důležitou jeho výdělečnost. „Ekonomická stránka věci mě vůbec nezajímá,“ řekl. „Mám jen silné a intuitivní přesvědčení, že pro budoucnost civilizace je extrémně důležité mít veřejnou platformu, která je maximálně důvěryhodná a široce inkluzivní,“ dodal.

Musk naznačil, že by toho chtěl dosáhnout tím, že po převzetí firmy mimo jiné zveřejní interní pravidla pro moderování obsahu, bude potvrzovat identitu všech uživatelů a „porazí spamovací automatické účty“. Zároveň poznamenal, že bude velmi opatrný při rozdávání permanentních zákazů a místo toho by upřednostňoval dočasné zablokovávání účtů.

EU se minulý týden shodla na zpřísnění pravidel pro sociální sítě, podle nichž budou muset technologické společnosti účinněji kontrolovat obsah na svých platformách. Pokud bude v rozporu se zákonem, tak jej mají povinnost bezodkladně odstranit. Evropští činitelé přitom kladou důraz především na projevy nenávisti a dezinformace.

Pokud firmy nebudou proti zakázanému obsahu zasahovat dostatečně razantně, budou jim hrozit pokuty v řádu až miliard dolarů. Dohodu musí ještě schválit unijní členské státy a Evropský parlament, očekává se však, že to bude pouze formalita.