Tabáková lobby varuje Unii kvůli jednotným balením cigaret

zdroj: FreeDigialPhotos.net.

Evropský komisař pro zdravotnictví John Dalli prý může očekávat soudní žalobu, pokud se pokusí prosadit legislativu, která by povinně zavedla jednotná balení cigaret bez značkového designu. Tento týden před tím varovali zástupci tabákového průmyslu.

Legislativa by tabákové výrobce zavazovala k používání tzv. generických obalů. Cigarety by se tak prodávaly v bílých krabičkách, na nichž by směl výrobce kromě varování o škodlivosti uvést pouze název značky. Návrh komisaře pro zdravotnictví Johna Dalliho je inspirován pravidly, která budou pravděpodobně brzy platit v Austrálii. 

Právě včera (10. listopadu) totiž australští senátoři schválili podobný zákon. V prosinci příštího roku by měl vstoupit v platnost. Nejprve je ale třeba, aby jej schválila i dolní komora australského parlamentu. Austrálie by pak byla první zemí na světě, která by takovou legislativu zavedla.

Dalli připravuje posouzení dopadů tohoto řešení v Evropě.  Na začátku příštího roku by totiž měla Komise přezkoumávat svou směrnici o tabákových výrobcích z roku 2001.

Ve hře jsou přitom různé nápady včetně zavedení generických obalů. Tabákový průmysl, maloobchodní prodejci a distributoři se obávají, že maltézského komisaře láká australský příklad.

Dalliho mluvčí řekla, že Komise se ještě nerozhodla, zda ke sjednocení vzhledu krabiček přistoupí. Dodal však, že vývoj v Austrálii sleduje Komise „pozorně a se zájmem“.

Varování od maloobchodníků

V úterý (8. listopadu) se v Bruselu sešla pracovní skupina, kterou svolala federace obchodníků s tabákem (CEDT).  Své rozhořčení namířila právě proti jednotným balením a tvrdí, že Komise v této otázce výrobcům a obchodníkům dostatečně nenaslouchá.  

Předseda CEDT Giovanni Risso řekl, že EU přijde na příjmech z daní až o 20 miliard euro, pokud budou zavedena taková opatření jako zákaz reklamy na tabákové výrobky nebo právě generické obaly.  

Podle zástupců maloobchodníků bude důsledkem sjednocení vzhledu krabiček také růst pašeráctví a padělání tabákových výrobků

Jeden z nich řekl na setkání: „Dalli nemá pravomoci k tomu, aby takto harmonizoval prodej prostřednictvím Aktu o jednotném trhu. Neexistují totiž žádné stížnosti na to, že nastalo nějaké pokřivení trhu. Nemá k tomu dostatečné kompetence.“

Otázku pravomoci k takovému kroku pak zdůraznil další zdroj z prostředí tabákového průmyslu, který řekl  EurActivu: „Dostaneme ho před soud, pokud něco takového zavede, a věříme, že bychom ten spor vyhráli.“

Také v Austrálii prohlásila společnost British American Tobacco (BAT), že přednese soudní žalobu, aby dosáhla zrušení zákona, který předepisuje generická balení cigaret. Podle BAT jde o protiústavní krok. 

Nervózní průmyslníci

Jednotná balení jsou jednou z hlavních otázek, které nyní tabákový průmysl, distributory a obchodníky zajímá v souvislosti s přehodnocováním unijní legislativy o tabákových výrobcích. Podle informací EurActivu se bude konat několik schůzek, na nichž by měli zástupci tabákového průmyslu diskutovat s europoslanci o připravovaných návrzích a strategiích. 

Pravděpodobně bude nadnesena otázka porušování duševního vlastnictví, protože zavedení generických balení by podle výrobců obalů mohlo poškodit vlastníky ochranných označení.

Mluvčí Komise řekla, že o dopadech na duševní vlastnictví vede Brusel rozhovory přímo s australskou vládou. 

„Evropská unie požádala Austrálii o informace, jak při vytváření legislativy přistupovala ke svým závazkům vůči WTO, například Dohodě o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví,“ dodala.