Stížnost na Google Search a Images se asi protáhne, pak přijde pod lupu Android

zdroj: ShutterStock; autor: Twin Design.

Čtyřletý spor mezi skupinou internetových firem a americkou technologickou společností Google si pravděpodobně převezme budoucí komisař pro konkurenceschopnost. Stěžovatelé totiž nechtějí přistoupit na návrh americké společnosti, aby si viditelnější pozice v jejím vyhledávači platily.

Největší vyhledávač světa Google je v EU pod těžkou palbou. Stížnost u Evropské komise kvůli údajně manipulovaným výsledkům ještě není vyřešená a hned po ní ho pravděpodobně čeká další.

Evropská komise chce totiž prověřit, jestli Google nezneužívá dominantního postavení svého operačního systému Android. Zelený robůtek sídlí v 80 procentech mobilních zařízení v Evropě. Když si tablet nebo telefon s operačním systém od Googlu pořídíte, často na vás už čekají předinstalované například mapy nebo vyhledávání z dílny této americké společnosti.

Evropská komise proto v současné době obesílá výrobce mobilních telefonů a telefonní operátory s dotazníkem. V něm se ptá, zda jim americká společnost nezadává jako podmínku pro použití nejnovější verze operačního systému minimální počet předinstalovaných Google aplikací. Přesně to se má dít podle nejmenovaného bývalého zaměstnance Googlu, kterého citovala agentura Reuters.

Kromě předinstalovaných aplikací Komise zkoumá i celkové postavení Googlu na mobilním trhu. Ptají se například i na to, jakým způsobem se přerozdělují zisky z nákupní aplikace Google Play. Od tázaných firem vyžaduje Komise i záznamy veškeré komunikace s americkou společností, aby zmapovala její pozici na trhu. Dominantní postavení Androidu už zkoumali korejští a američtí regulátoři, podle kterých je v pořádku.

Nejdříve vyhledávání

Potenciální řízení ale s největší pravděpodobností otevře až budoucí komisař pro konkurenceschopnost. Ten současný, Španěl Joaquín Almunia, totiž chce nejdříve uzavřít současnou stížnost skupiny internetových firem na Google ve věci údajné manipulace s výsledky vyhledávání ve prospěch americké společnosti.

Další kroky Komise oznámí v září. Podle informací Nicholase Hirsta, reportéra týdeníku European Voice, se komisař Almunia bude snažit přesvědčit Google k dalším ústupkům.

Americká společnost navrhuje, že svým konkurentům vyhradí na předních místech vyhledávání speciální místo, které můžou získat prostřednictvím aukce. Komisař Almunia se za tento návrh původně postavil a internetové firmy obeslal s dopisem, který je vyzýval, aby na takovou dohodu přistoupily.

Jenže ty odmítly, aby musely za dobré umístění Googlu platit. Podle odhadu European Technology & Travel Services Association by mu to přineslo roční zisk jedné miliardy eur. Almunia od podpory návrhu Googlu ustoupil, až když bylo jasné, že přes stěžovatele neprojde.

V tomto sporu se nejedná o první názorový zvrat evropské exekutivy. Britský srovnávač cen Foundem si vyžádal tzv. předběžné posouzení vypracované Komisí, jež pochází z března loňského roku, které měl donedávna k dispozici pouze Google. Podle tohoto dokumentu nabízená aukce není dostatečným řešením problému. Podle vyjádření právníka Stephena Kinselly pro Wall Street Journal, který Foundem zastupuje, je předběžné posouzení „docela nekompromisní, mnohem silnější, než jsme očekávali“.

Kdyby Komise uznala stížnost na Google jako oprávněnou a nepodařilo se jí zprostředkovat dohodu mezi stranami sporu, mohla by kauzu předat Soudnímu dvoru Evropské unie. Ten by mohl Googlu mohl uložit pokutu až ve výši deseti procent z jeho ročního zisku, což by při loňském výdělku 60 miliard dolarů rozhodně nebyla zanedbatelná částka.

Takové řešení je ale nepravděpodobné. Joaquín Almunia totiž upřednostňuje, aby se strany sporu dohodly. Experti navíc předpokládají, že španělský komisař odcházející v říjnu nebude na konci svého mandátu volit radikální řešení a další kroky čtyřletého sporu přenechá svému nástupci.

Zdržení se dá očekávat i v případě stížnosti na Google Images kvůli údajnému porušování autorských práv, kde je mezi stěžovateli i české Sdružení pro internetový rozvoj. Jeho ředitelka Kateřina Hrubešová EurActivu řekla, že z Komise k této věci zatím žádná zpráva nepřišla. Situace je přitom podobná jako v případě Google Search – navrhovaná řešení ze strany americké společnosti stěžovatelům nevyhovují.

Autor: Jan Pavec