Státní orgány budou propříště nakupovat na elektronických tržištích

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; zdroj: Jomphong

Od začátku měsíce mají orgány státní správy povinnost nakupovat vybrané zboží a služby v hodnotě přes 50.000 Kč na elektronických tržištích. Ta by měla zajistit rychlejší komunikaci s dodavateli, větší efektivitu a také transparentnost. Někteří provozovatelé e-tržišť však mají se spuštěním svých portálů zpoždění.

Orgány státní správy mají od 1. července povinnost zadávat veřejné zakázky na vybrané komodity a služby prostřednictvím systému tzv. elektronických tržišť, jehož správcem je Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Týká se to například dodávek paliva, kancelářské techniky a potřeb, telekomunikačních zařízení nebo počítačů. Jde přitom o zakázky v hodnotě, která převyšuje 50 tisíc korun.

Podle odhadů by měly každý rok prostřednictvím e-tržišť proběhnout mezi státními orgány a dodavatelskými firmami obchody v hodnotě 40 miliard korun.

Elektronické tržiště je webová aplikace, která by měla napomáhat zvýšení efektivity a transparentnosti veřejných zakázek. Podle MMR by také využívání e-tržišť mělo vést ke zvýšení konkurenčního prostředí mezi jednotlivými dodavateli a zlepšit přístup malých středních podniků k veřejným zakázkám.

Zpoždění provozovatelů

V rámci soustavy Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ) v současné době existuje pět e-tržišť. Jejich provozovateli jsou komerční firmy, které s MMR uzavřely na pět let koncesní smlouvu.

Prozatím jsou však z elektronických tržišť v plném provozu pouze dvě, ačkoliv měla být všechna spuštěna právě od 1. července. Ostatní firmy se podle informací ministerstva potýkají s technickými problémy. Podle koncesních smluv těmto „opozdilcům“ nyní hrozí finanční sankce.

„Pozdější spuštění tržiště ale ještě neznamená ztrátu koncese,“ řekl médiím náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta. Zpoždění některých provozovatelů navíc podle něj fungování systému nijak nezkomplikuje.

Také státní orgány si s registrací do elektronického systému dávají prozatím načas. Celkově by jich mělo e-tržiště využívat 540, podle informací týdeníku Euro jich však na konci minulého týdne bylo zaregistrováno pouze 270.

Podle pravidel používání e-tržišť se však zadavatelé zakázek mohou do systému registrovat i později.  „Potřeba využití služeb e-tržiště u některých zadavatelů může vzniknout i později než 1. července 2012 a zadavatel má možnost se registrovat dle své aktuální potřeby,“ řekl týdeníku Marek Ženkl z odboru komunikace MMR.