Společné zdanění úspor v ohrožení

Ministři financí členských zemí na svém středečním zasedání v Lucemburku rozhodnou o možnosti implementace směrnice o jednotném zdanění úspor od 1. ledna 2005. Podle Financial Times je základním problémem přetrvávající vzájemná nedůvěra EU a Švýcarska.

Dohoda, kterou Unie se Švýcarskem uzavřela, je balíkem nesourodých ústupků na obou stranách, z nichž mnohé ještě nejsou přesně dojednány. Švýcarsko spojuje dohodu o společném zdanění se Schengenskou dohodou a nezávislé smlouvě o potravinových výrobcích. „Musíte mít nějakou jistotu,” řekl Financial Times švýcarský vyjednavač a dodal, že „schvalujeme balík opatření, a to se ještě nemusí nutně povést.” Vedle toho hrozí ze strany Švýcarska ještě odmítnutí balíku smluv v národním referendu, které může ve finále říci stop hotové dohodě.

Bez Švýcarska by neměla koordinace zdanění úspor v EU smysl. Jejím hlavním cílem bylo udělat přítrž daňovým podvodníkum. Státy mají v zásadě dvě možnosti postupu: buď přijmou společnou daň, nebo se zaváží k výměně bankovních informací. Unie ještě nemá uzavřenou podobnou dohodu s dalšími menšími zeměmi, a to především s Lichnštejnskem.

Na středečním zasedání ECOFINU v Lucemburku, kterého se zůčastní i český ministr financí Bohuslav Sobotka, tak pravděpodobně nedojde k finálnímu rozhodnutí o implementaci směrnice od 1. ledna následujícího roku. Na to si podle posledních odhadů budeme muset ještě počkat.