Skupina zemí požaduje po Unii přísnější opatření proti dezinformacím

© Pixabay

V uniklém dokumentu zástupci zemí EU požadují po Evropské komisi přísnější opatření proti šíření dezinformací. Opatření by mělo být součástí nového akčního plánu pro demokracii, uvádí EURACTIV.com.

Dokument vypracovaný diplomaty z členských států se zaměřuje především na způsob šíření dezinformací na internetových platformách. Evropská unie by podle dokumentu měla vytvořit nástroje na odhalování dezinformací, které by občany EU jasně upozorňovaly na důvěryhodnost dané informace.

Diplomaté skrze tento neveřejný a zatím pouze některými státy schválený dokument s názvem „Ochrana svobodného a pluralitního mediálního systému“ reagují na pandemii koronaviru a na vztah mezi médii a tzv. gatekeepery, na kterých jsou média z velké části závislá. Jedná se zejména o platformy s vlivem na šíření obsahu na internetu, jako je například Facebook nebo Google.

Na platformách v současné době o pozornost uživatelů soupeří zprávy od redakcí s vysokými redakčními standardy se zprávami bez řádné editace. „Senzacechtivý a provokativní obsah je často používán k maximalizaci zapojení uživatelů a příjmů z reklamy,“ zmiňuje dokument.

Podcast: Ondřej Kovařík: Digitalizace není příležitost, ale nutnost. EU by s ní měla podnikům víc pomáhat

V rozhovoru s europoslancem Ondřejem Kovaříkem (nestr. za ANO) hovořil redaktor Euractiv.cz Lukáš Hendrych o digitálních výzvách dnešní doby – umělé inteligenci, regulaci internetového prostředí, kryptoměnách a digitálních financích nebo o podpoře malých a středních podniků. „Je klíčové, aby malé a střední firmy měly informace a přístup k dostatečné podpoře při digitální transformaci,“ říká Ondřej Kovařík.

Dokument se vztahuje k připravovanému akčnímu plánu pro demokracii, který by měla Evropská komise představit ve středu 2. prosince. Plán se bude zabývat dezinformacemi, jejich on-line šířením a vlivem na volby.

Akční plán pro demokracii ani nyní připravovaný Akt o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) se nebudou zaměřovat na obsah jako takový, ale na způsob šíření daného obsahu. V září to uvedla místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Digital Services Act je další důležitou legislativou, která má stanovit jasná pravidla pro Google, Facebook a další digitální platformy.

Digitál: Komise si posvítí na Google a další on-line platformy

Evropská unie začne po letní pauze znovu pracovat na své digitální agendě. Očekávají se nová pravidla pro Google a Facebook, boj proti zneužívání dětí na internetu či lepší podmínky pro sdílení dat v Evropě. 

Diplomaté v dokumentu žádají také o přísnější pravidla pro transparentnost online platforem včetně „zveřejnění centrálních kritérií používaných pro agregaci, výběr a představení mediálního obsahu.“ Cílem má být férovější postavení obsahu tvořeného kvalitními médii.

Česko trvá na opatrném přístupu

Na nutnosti nové regulace on-line platforem upozorňuje i Česko. V zásadní otázce mazání nezákonného a škodlivého obsahu jsou zástupci české odborné veřejnosti a politici spíše opatrní, obávají se především dopadu přenesení právní odpovědnosti za obsah z uživatelů na platformy. Ty by totiž vzhledem k masivnímu množství každodenně nahrávaného obsahu mohly začít používat preventivní automatizovaný monitoring obsahu jako způsob, jak této odpovědnosti dostát. Žádný software není neomylný, mohlo by tak docházet k situacím, kdy by byl smazán obsah, který byl v pořádku, a naopak nelegální nebo škodlivý obsah by zůstal online.

Podobný náhled na monitorování obsahu ze strany platforem mají i další zástupci států Visegrádu. Podobně jako jejich čeští kolegyně a kolegové nesouhlasí s plošným monitoringem vycházejícím z právní odpovědnosti za obsah na platformě.

Digital Services Act: V4 chce rozlišovat mezi nelegálním a škodlivým obsahem na internetu

Digitální revoluce přinesla velké množství výhod a užitečných technologií, s moderním a propojeným světem však přicházejí i velké výzvy. Online platformy, internetové a technologické společnosti mají nezanedbatelný vliv na společnost.