Reforma telekomunikačních pravidel: Co Komise v září navrhne?

zdroj: Shutterstock.com; autor: asharkyu

V září Komise představí dlouho očekávanou reformu evropských telekomunikačních pravidel, jejichž úprava proběhla naposledy v roce 2009. Od té doby však technologický vývoj doznal řadu změn, a je proto potřeba, aby s ním Evropa srovnala krok.

Jednou ze změn, které se Evropa od roku 2009 dočkala, je posílení takzvaných over the top (OTT) služeb, které čím dál více nahrazují běžné telefonování a SMS zprávy. Právě OTT služeb, tedy například aplikace WhatsApp nebo Skype, by se plánovaná telekomunikační reforma měla také dotknout. Včera to potvrdil mluvčí Evropské komise Christian Wigand.

Podle Wiganda nyní Brusel zkoumá, jakým způsobem mají být pravidla EU, která dnes platí pro mobilní operátory, přizpůsobena i pro zmíněný WhatsApp nebo Skype, a byla tak zajištěna spravedlivá hospodářská soutěž.

Tyto platformy totiž poskytují podobné nebo dokonce stejné služby jako mobilní operátoři, řídí se však mnohem mírnějšími pravidly. Právě na to s také firmy jako O2, Vodafone nebo T-Mobile dlouhou dobu stěžují.

„Musíme stimulovat inovace pro nové hráče, ale zároveň vytvořit stejné podmínky pro všechny,“ potvrzuje Komise. Přístup k novým komunikačním prostředkům by tak měl být ve všech zemích EU nastaven stejně.

Stále častější využívání služeb Skype nebo WhatsApp, ale i sledování online videí přes mobilní telefony povede také k nárůstu datové spotřeby. Pro rychlost internetového připojení v Evropě se proto v rámci telekomunikačního stanoví i nové, ambicióznější cíle. Hovoří se například o tom, že by Komise měla v návrhu stanovit 100 megabitů za sekundu do roku 2025.

Podle interního dokumentu, ke kterému se dostal EurActiv.com, Komise plánuje v rámci nových telekomunikačních pravidel pokračovat v tendenci posilovat soutěž jednotlivých poskytovatelů internetového připojení. Stále významnější se ale stává snaha zvýšit dostupnost přístupových sítí nové generace (NGA) a to natolik, že Komise nebude prostřednictvím národních regulátorů tlačit na uvolňování sítí pro menší operátory. Velké společnosti však mají na oplátku nadále pracovat na zkvalitnění svých služeb, jako je rozšiřování optických vláken.

S využitím EurActiv.com/EurActiv.sk.