Průjezd Alpami bude zřejmě levnější

Evropská komise postupuje v boji proti zvláštním tarifům mýtného na evropských silnicích. Po žalobě na vybírání mýta v Brennerském průsmyku budou následovat další.

Komisařka Loyola de Palacio, která je zodpovědná za oblast dopravy, se postavila proti úsekům silnic, na kterých se platí neopodstatněně vysoké mýtné. Mezi takové úseky patří například dálnice přes Brennerský průsmyk či Tauernská, Gleinalmská a Pyhrnská dálnice. Podle Evropské komise je na nich vybírán poplatek, který je oproti standardní ceně na ostatních silnicích příliš vysoký. Experti Evropské komise by připustili maximální výši „příplatku“ 25%, například nizozemští jen 15%.

Z těchto vybraných poplatků Rakousko financuje další výstavbu a obnovu dopravní sítě. Neméně důležitý je ale fakt, že se snaží vysokými poplatky odrazovat dopravce od jízdy po rakouských dálnicích. Rakouský ministr dopravy Hubert Gorbach bude proti zásahům Bruselu tvrdě bojovat. Obává se totiž, že pokud by se v jeho zemi poplatky za mýtné snížily a v sousedním Švýcarsku zvýšily (což už se plánuje), došlo by k naprostému zahlcení rakouských dálnic.