Pří budování 5G sítí nepodceňujte bezpečnostní rizika, varuje Komise členské státy

© Shutterstock

Země Evropské unie by neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních sítí páté generace (5G). Uvedla to Evropská komise v dnes vydaném doporučení, které nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, zároveň však vyzývá k jednotnému postupu.

Brusel s doporučením přichází den poté, co Británie navzdory odporu Spojených států povolila omezený podíl na tvorbě nejmodernější komunikační infrastruktury čínské firmě Huawei považované západními zeměmi za bezpečnostní riziko.

The Capitals: Italský bezpečností výbor varuje před čínskými společnostmi Huawei a ZTE

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

Komise dnes představila společnou unijní strategii, k níž se loni v říjnu vyslovili lídři členských zemí. Počítá s tím, že státy „uplatní nutná omezení pro poskytovatele vyhodnocené jako vysoce rizikové“ zvláště v oblasti citlivé infrastruktury. Brusel sice přímo nezmiňuje čínské firmy, strategie však vznikala zejména s ohledem na jejich působení.

„Se sítěmi 5G dokážeme velké věci. Ale jen když je budeme umět zabezpečit. Jen tehdy budou z digitálních změn těžit všichni občané,“ prohlásila dnes místopředsedkyně EK zodpovědná za digitalizaci Margrethe Vestagerová.

Především Spojené státy už od loňska naléhají na své spojence, aby zakázali účast čínského koncernu Huawei a dalších čínských firem na budování nové komunikační infrastruktury. Důvodem je obava, že tyto společnosti mohou sdílet citlivá data s vládou v Pekingu, neboť je k tomu zavazují čínské zákony.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Firma tvrdí, že ji Washington chce od britských sítí nové generace odříznout proto, že žádná americká firma nemůže nabídnout odpovídající technologii za konkurenceschopnou cenu.

Čínský velvyslanec na Slovensku: Hledáme nejlepší způsob, jak využit polohu vaší země

Velvyslanec Čínské lidové republiky na Slovensku Lin Lin v rozhovoru pro portál EURACTIV.sk hovoří o plánech společnosti Huawei v Evropě, o malé propagaci Slovenska v Číně i o událostech v Hongkongu.