Potraviny a hračky z Číny budou muset plnit náročnější kritéria

čína hračky

Podle dvou včera podepsaných dohod mezi EU a Čínou budou muset dovážené čínské hračky a potraviny plnit náročnější kritéria ochrany spotřebitele.

I když je Čína jedním z klíčových obchodních partnerů EU, dovozy z této země často nesplňují kritéria stanovená v rámci ochrany spotřebitele. Včerejší dvě dohody jsou mimo jiné výsledkem snah o zintenzivnění obchodních vztahů, o kterých se hovořilo na summitu EU–Asie minulý týden. Včerejší jednání mezi komisařem Markem Kyprianou a čínským ministrem Li Changjiangem se zaměřila na dvě hlavní témata – bezpečnost dovážených hraček a nelegální obchod s potravinami.

Výsledkem jednání o prvním bodě je podepsaní tzv. cestovní mapy pro bezpečné hračky, která by měla omezit příliv zboží, které nesplňují evropské standardy. Výstražný systém EU pro nepotravinářské výrobky RAPEX zaznamená ročně kolem 170 oznámení týkajících hraček, v 85% z nich jde o dovozy z Číny. Na celkovém počtu výstrah se přitom hračky podílejí téměř jednou čtvrtinou. Cestovní mapa stanovuje strategii pro zlepšení bezpečnosti čínských hraček a způsob výměny informací mezi systémem RAPEX a jeho čínskou obdobou. Dohoda také upravuje spolupráci v oblasti tréninku a technické spolupráce, sledování nebezpečných produktů k jejich výrobci a následných mechanismů. 

Druhá uzavřená dohoda se týká ilegálního dovozu potravin. V loňském roce bylo například objeveno několik lodních nákladů drůbeže a ryb z Číny. Letos už bylo zveřejněno kvůli stejné záležitosti v EU šest varování. Především kvůli ptačí chřipce, ale i kvůli neplnění dalších standardů, se do EU momentálně žádná čínská drůbež dovážet nesmí. Dohoda hovoří o výměně informací o zadržených nelegálních zásilkách a výsledcích jejich vyšetřování, o korekčních mechanismech zajišťujících prevenci nelegálních zásilek, společném vyšetřování velmi citlivých kauz a o vzájemné spolupráci na elektronické certifikaci zboží. Certifikace by měla nejen zabráni nelegálním dovozům, ale také uspíšit celní procedury legálních zásilek. Dohoda také hovoří o způsobu ničení zadrženého zboží.

„Téměř polovina nebezpečných produktů zachycených v EU, především hraček, je dovážena z Číny. Toto se musí změnit,“ uvedl komisař Kyprianou. „Dohoda, kterou jsme dnes podepsali, je důležitým krokem k zajištění ochrany spotřebitele,“ dodal komisař.

Po podepsání dohod dnes následuje společný seminář bruselských a čínských odborníků o zlepšení bezpečnosti produktů. Hovořit se bude o spolupráci v oblasti dohledu na bezpečnost produktů a ochrany spotřebitele.