Pokud nedojde k pokroku na globální úrovni, EU možná zavede digitální daň sama

© EPA

Evropská unie lituje odchodu Spojených států z jednání o digitální dani, v případě potřeby je nicméně připravena upravit zdanění digitálních služeb samostatně. Uvedl to dnes podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Spojené státy ve středu oznámily, že se rozhodly opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Přerušení jednání vyvolává obavy, zda se podaří dosáhnout dohody o zavedení daně z digitálních služeb s celosvětovou působností v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Je čas zavést digitální daň, myslí si italský eurokomisař. Má zmírnit dopady krize

Dopady koronaviru na evropskou ekonomiku ukazují, jak důležité je na globální úrovni nalézt shodu na digitální dani, myslí si italský eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

„Velice lituji rozhodnutí USA zastavit mezinárodní rozhovory o zdanění digitální ekonomiky. Doufám, že to bude pouze dočasné přerušení,“ uvedl Gentiloni. „Evropská komise usiluje o globální řešení,“ upozornil. „Pokud se to však v tomto roce ukáže jako nemožné, přijdeme s novým návrhem na úrovni EU,“ dodal.

USA na počátku tohoto měsíce oznámily, že prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a že výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. Záležitost se kromě České republiky týká Evropské unie a dále Rakouska, Brazílie, Indie, Indonésie, Itálie, Španělska, Turecka a Británie. USA požádaly vlády těchto zemí o konzultace.

Americká odveta za české zdanění digitálních gigantů nehrozí, věří Schillerová

Země EU by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci OECD, řekla dnes česká ministryně financí Alena Schillerová. Evropské státy očekávají kompromisní návrh v OECD do konce letošního roku.

Daň loni schválila také Francie. Ta se však letos v lednu dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci OECD jednat o zavedení této daně s celosvětovou působností.

USA provokuje, zní z Francie

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes označil odchod USA od jednání za „provokaci“. Dodal, že Francie, Británie, Itálie a Španělsko společně zareagovaly na dopis, ve kterém jim americký ministr financí Steven Mnuchin tento krok oznámil. Země prý uvedly, že chtějí co nejrychlejší dohodu na půdě OECD.

„Tento (Mnuchinův) dopis je provokace. Je to provokace vůči všem partnerům v OECD v době, kdy nás od dohody na zdanění digitálních gigantů dělí pouhé centimetry,“ řekl Le Maire rozhlasové stanci France Inter. Mluvčí španělské vlády uvedla, že Španělsko a další evropské státy nebudou v otázce digitálního zdanění akceptovat „žádný druh hrozby ze strany jiné země“. Londýn podle mluvčího britského ministerstva financí preferuje globální řešení a bude nadále spolupracovat se zahraničními partnery na jeho dosažení.

Evropské země tvrdí, že technologické podniky platí příliš málo na daních v zemích, ve kterých vytvářejí zisky. Francie letos podle Le Maira digitální daň zavede bez ohledu na to, zda se Washington vrátí k jednacímu stolu. „Nikdo nemůže akceptovat, že digitální giganti mohou vydělávat na 450 milionech evropských klientů a neplatit daně tam, kde tyto zisky vznikají,“ řekl ministr.

Evropská vize digitální budoucnosti: Regulace internetu, umělá inteligence a sběr dat

Evropská komise dnes zveřejnila dlouho očekávanou a komplexní strategii s názvem Evropa v digitálním věku (Europe fit for the digital age). Na první pohled nudný a nic neříkající název v sobě obsahuje vizi směřování EU v digitální oblasti na příští desítky let.