Podnikatelské prostředí zažívá „inovační závrať“, tvrdí studie

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: imagerymajestic.

Podle nejnovějšího Globálního inovačního barometru 2013 společnosti GE zažívají podnikatelé „inovační závrať“. Ta je způsobena rychlým vývojem v podnikatelském prostředí a všudypřítomnou nejistotou, jak udržet konkurenceschopnost společnosti. I přesto manažeři firem stále sázejí na inovace, avšak často zkoušejí nové a nezvyklé inovační příležitosti.

„Inovátoři musí být schopni se přizpůsobit. Ti, kteří do nedokážou, riskují, že zůstanou pozadu,“ komentovala výsledky nového Globálního inovačního barometru 2013 společnosti GE Beth Comstocková, její viceprezidentka a marketingová ředitelka.  

Průzkum zpracovávaný nezávislou výzkumnou a poradenskou společností StrategyOne totiž ukázal, že podnikatelé zažívají „inovační závraťˇ, kterou způsobuje rychlejší a globalizovanější podnikatelské prostředí. I přesto, že firmy stále sázejí na inovace, musí se častěji vyrovnávat s tím, že k tomu mají omezenější zdroje. Manažeři se proto uchylují k tomu, že konkurenceschopnost svých podniků udržují za pomoci nových, někdy i nezvyklých, inovací. 

„Změny se staly nedílnou součástí prostředí, ve kterém se pohybujeme, a společnosti na ně reagují tím, že ve snaze dosáhnout růstu sázejí na nezvyklé přístupy k inovaci,“ potvrdila Comstocková. 

Přednost domácím inovacím 

Z průzkumu, který probíhal ve 25 zemích mezi více než 3 tisíci vrcholových manažerů, také vyplynulo, že manažeři ve snaze minimalizovat riziko pro svou společnost prosazují protekcionismus. Téměř dvě třetiny z nich uvedly, že jejich vláda by měla upřednostňovat domácí inovace před inovacemi importovanými. 

„Když přišla světová finanční krize, začali jsme se bát, že ekonomická nestálost ohrozí rovnováhu volného a otevřeného mezinárodního obchodu. Inovační barometr ukazuje, že i manažeři někdy mají problémy nepodlehnout neodolatelnému vábení protekcionismu,“ řekl Karan Bhatia, viceprezident a vrchní poradce společnosti GE v záležitostech mezinárodního práva a politiky společnosti. 

Záleží to na vládách 

Vrcholoví manažeři se vesměs shodli, že možnosti jednotlivých společností v oblasti inovací z velké části závisejí na přístupu států. „Přední světové společnosti požadují po svých vládách, aby schválily stabilnější legislativu, která by podporovala a umožnila vyšší míru inovace nejen na domácích, ale i na světových trzích,“ uvádí se v průzkumu. 

Klíčovou by proto měla být ochrana obchodních zájmů, mezi něž je zařazována ochrana talentovaných zaměstnanců, znalosti a intelektuálního vlastnictví, a také odstranění bariér, které způsobuje byrokracie a nadměrná regulace. 

Většina společností se shodla, že vlády by měly inovace podporovat zejména v oblastech vzdělávání (50 %), boje s byrokracií (48 %) a ochrany obchodních tajemství (41 %).