Parlament chce levné volání ze zahraničí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Europoslanci z výboru pro průmysl a energetiku se včera (28. únoru) na svém zasedání vyslovili pro levnější roamingové služby. Pokud jejich úmysl posvětí plénum europarlamentu a také členské státy, přívětivější ceny za volání, textové zprávy i datové připojení v zahraničí pocítíme již letos v létě.

Vyšší ceny, které si v porovnání s národními sazbami účtují za své služby poskytované v zahraničí mobilní operátoři, jsou předmětem diskusí již pořádnou řádku let. Existence tohoto cenového rozdílu totiž představuje jednu z největších bariér na cestě k jednotnému trhu EU. 

Evropská komise se tak již před pěti lety pokusila ceny za roaming regulovat a i když se je podařilo snížit, stále se pohybují kolem vyšší hranice určeného stropu.  

Jak vysvětluje český europoslanec Edvard Kožušník (ODS, ECR), „operátoři si ztráty z roamingu potichu začali saturovat v jiných segmentech trhu. V Česku si například začali účtovat vyšší sazbu za odeslání SMS na zahraniční telefonní čísla a u nově zaváděných tarifů přešli od účtování po sekundách k účtování po minutách, které je pro spotřebitele krajně nevýhodné.“ 

Vzhledem k tomu, že platnost nařízení o zastropování cen roamingu vyprší již letos v létě, v současné době se proto diskutuje nejnovější návrh, který nedávno představila eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes (více EurActiv 10.5.2011). Včera na téma roamingu jednal i Evropský parlament, konkrétně pak výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). 

Ve zprávě, kterou europoslanci schválili poměrem 54 : 5, se uvádí, že zatímco Komise by ráda, aby cena za minutu hovoru ze zahraničí klesla ze současných 35 centů na 24, europoslanci požadují, aby se v červenci 2014 její strop zastavil na 15 centech (necelé 4 Kč). V případě odeslání textové zprávy by cena měla klesnout až na 5 centů (1,25 Kč) a jeden megabyte přenesených dat by neměl vyjít na více než 20 centů. Jelikož mají tyto stropy nabíhat postupně, na účtech spotřebitelů by se mohly projevit již o letošní letní dovolené. 

„Potřebujeme povzbudit opravdový konkurenční boj mezi mobilními operátory a evropským spotřebitelům, kteří se vydají na dovolenou či pracovní cestu, garantovat férové roamingové ceny,“ nechala se slyšet zpravodajka legislativy německá europoslankyně Angelika Niebler (EPP). 

Aby navržená opatření vstoupila v platnost, je nutné, aby jej kladně přijalo i celé plénum Evropského parlamentu, které se k němu bude vyjadřovat na svém zasedání v dubnu. Souhlasit s ním musí i členské státy EU. „Počítám, že dohoda bude připravena do Velikonoc,“ uvedla Niebler. 

Zajistit funkční tržní prostředí 

Europoslanci se včera zasazovali i o to, aby spotřebitel mohl v průběhu své zahraniční cesty volně měnit operátory. Dnes platí, že je v případě roamingových služeb vázán na svého domácího poskytovatele a jeho smluvní vztahy uzavřené s operátory v jiných zemích.  

Opatření by zároveň mělo posílit i konkurenční prostředí na trhu s roamingovými službami, protože podle poslanců povede k otevření trhu vůči takzvaným virtuálním mobilním operátorům (MVNO), kteří si od velkých telekomunikačních společností pronajímají část kapacity jejich sítí. 

Stanoviska 

„Přijatý kompromis je pouze dočasné a přechodné opatření. Přinese sice znatelné snížení cen, ale ceny za volání ze zahraničí budou i nadále vyšší než vnitrostátní hovory,“ uvedl český europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D). 

„V podstatě lze čtyři a půl roku regulace vyhodnotit tak, že nepomohla vytvořit fungující trh roamingových služeb. Ceny sice klesly, ale u všech operátorů se drží u předepsaného horního cenového stropu,“ prohlásil jeho kolega Edvard Kožušník (ODS, ECR).