OLAF – bruselská pěst na podvodníky

OLAF – Evropský úřad pro boj proti podvodům patří k nejobávanějším evropským institucím. Má za úkol kontrolovat, zda dotace z Bruselu byly použity správně a na deklarovaný účel.

Politika úřadu OLAF odpovídá snahám Evropské komisařky pro rozpočet Michaely Schreyerové, která se snaží zamezit zneužívání finančních prostředků z evropských rozpočtů.

Podle zpráv OLAF jsou prostředky nejvíce zneužívány v zemích, které jsou největšími příjemci strukturální pomoci a dotací z evropských fondů. V loňském roce vyšetřoval OLAF celkem 8177 podvodů po celé Evropské unii, které znamenaly škody za celkem 922 milionů eur. Evropská komise se snaží prostřednictvím tohoto úřadu vymoci nazpět alespoň část zpronevěřených prostředků. Největší finanční objem podvodů zaznamenal úřad v oblasti strukturální pomoci – celkem za 482 milionů eur. Naproti tomu nejvíce hříšníků – celkem 3237 – se rekrutovalo z řad zemědělců, kteří zneužívali dotace pro zemědělce. Další velice obvyklé odvody jsou celní úniky různého typu.

Nejvíce podvodů v zemědělství zaznamenal OLAF v Řecku a Španělsku, v Itálii bylo nejvíce celních podvodů a v Německu se nejčastěji zneužívaly strukturální dotace.