Odborníci chválí evropské řešení síťové neutrality

Shromáždění v Bruselu na podporu síťové neutrality; zdroj: Avaaz/Flickr

Evropský telekomunikační regulátor BEREC včera vydal nové pokyny síťové neutrality. Díky tomu mají vnitrostátní regulační úřady návod, a utěsní se tak mezery, které doposud zůstávaly v pravidlech pro zachování rovného přístupu k internetu.

Nařízení o přístupu k otevřenému internetu vyvolávalo po jeho přijetí loni na podzim smíšené pocity. Poslanci Evropského parlamentu se minulý říjen údajně víc soustředili na populární snižování roamingových poplatků a pozměňovací návrhy svých kolegů ignorovali. Pokyny, které včera vydal evropský telekomunikační regulátor BEREC, aktivisti naopak uvítali.

Legislativa v oblasti síťové neutrality má zabezpečit, aby se přístup k webovému obsahu neřídil podle toho, která platforma si za rychlost připlatí. Pro velký i malý objem dat, pro poskytovatele datově náročných videoportálů i pro webovou stránku malé firmy by měla platit stejná pravidla.

Projevy spokojenosti

Před budovou Evropské komise se v úterý shromáždili občané, kteří nesli transparenty s hesly jako „EU poslouchala“ a „vítězství“.

„Kampaň za svobodný internet vedu už od roku 2004. Toto je skutečně historický den,“ uvedl pro EurActiv.com Luca Nicotra z globálního hnutí Avaaz.

Na straně spokojených jsou i eurokomisaři zodpovědní za oblast digitalizace. Místopředseda Komise Andrus Ansip a komisař Günter Oettinger společně prohlásili: „Naše pravidla a dnešní pokyny zabrání fragmentaci jednotného trhu, vytvoří právní jistotu a podnikům ulehčí práci přes hranice.“ Další pozitivní změny slibují na září, kdy představí nový právní rámec pro telekomunikace a akční plán rozvoje 5G sítí.

Představitelka Pirátské strany Německa a europoslankyně Julia Reda (Zelení – EFA) o včerejším vydání pokynů zase psala jako o „vítězství občanské společnosti“, které Evropě zajistí otevřený internet.

Spokojení nejsou všichni

Nová pravidla síťové neutrality pochválili také odborné portály ve Spojených státech, kde se systém ochrany svobodného internetu pokládá za nejefektivnější. Webový časopis Engadget například tvrdí, že se Evropě podařilo vyplnit mezery v legislativě z loňského podzimu.

Sdružení evropských provozovatelů telekomunikačních sítí (ETNO), kam patří i operátoři jako Telekom a Orange, uvedlo, že jejich připomínky BEREC téměř vůbec nezohlednil. V minulosti varovali před příliš restriktivní legislativou, která by poskytovatelům internetu mohla komplikovat nasazení nejnovějších technologií. V případě 5G sítí má být absence flexibilního řízení sítí problematická při využívání autonomních vozidel nebo inteligentních rozvodových sítí.

Slovenský originál upravila Eliška Kubátová.