Od 1. ledna se bude v Německu vybírat mýtné

Od začátku roku 2005 se začne na německých dálnicích platit za průjezd kamionů, které budou těžší než 12 tun. Konsorcium provozující systém na výběr mýtného, Toll Collect, obdrželo včera povolení na provoz systému od Spolkového úřadu pro nákladní dopravu.

Povolení úřadu následovalo po asi desetitýdenní zkoušce systému. Od jeho spuštění na začátku ledna 2005 by do něj mělo být zaregistrováno minimálně 300.000 palubních jednotek, které slouží k plynulému vybírání mýtného. Další možností je nahlásit a zaplatit cestu po internetu, telefonicky nebo u speciálních terminálů, které jsou umístěny na hraničních přechodech nebo u benzinových pump.

Spuštění vybírání mýtného se zpozdilo v Německu oproti plánu téměř o rok a půl. Německá vláda si od mýtného slibuje výnosy ve výši 3 miliard eur ročně. 600 milionů eur ale vrátí jako přeplatek řidičům, kteří v Německu natankují, a tak zaplatí i daň z pohonných hmot.

V průběhu příprav systému se v Německu objevily hlasy, že by mohlo být zavedeno i mýtné pro osobní automobily. To němečtí vládní politici v čele s ministrem dopravy Manfredem Stolpem rázně odmítli.