Obavy z bezpečnosti “cloud computingu” brání podnikatelům v úsporách

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Kdyby se evropské malé a střední podniky zbavily obav z bezpečnosti tzv. cloud computingu, který umožňuje přístup k datům či aplikacím pomocí internetové sítě i ze vzdáleného počítače, mohly by ušetřit až 1,2 miliardy eur. Shodli se na tom účastníci kulatého stolu, který se v Bruselu konal včera (4. října).

Častější využívání tzv. cloud computingu, tedy moderní technologie, jak prostřednictvím internetové sítě sdílet nejen data, ale například i softwarové aplikace nebo služby, by mohlo evropským malým a středním podnikům (MSP) výrazně snížit náklady na nákup a provoz hardwarových zařízení. Shodli se na tom účastnici kulatého stolu, který včera probíhal v Bruselu.

„Z rozhovoru s představiteli MSP ze spousty členských zemí EU víme, že mají obavy z toho, co by se mohlo stát s jejich daty. Je proto nutné jim nějakou formou vysvětlit, do jaké míry je možné, aby třetí osoby měli přístup k jejich datům,“ uvedl Maurice van de Woude, generální ředitel společnosti Eurocloud Europe, která spolupracuje například s firmou Microsoft.

Velké úspory díky cloud computingu

Van der Woude je přesvědčen o tom, že hlavní problém spočívá v tom, že podnikatelé si neuvědomují, jaké příležitosti jim cloud computing nabízí. Podle něj by situaci výrazně prospělo, kdyby se podnikatelům v tomto ohledu dostalo potřebné osvěty.

Nigel Gibbons, výkonný ředitel společnosti UniTech, tvrdí, že podniky se svou nedůvěrou vůči nové technologii připravují o úspory ve výši až 1,2 miliardy eur, jinými slovy o peníze, které by mohli například investovat. Částka byla vypočítána na základě modelové situace, v níž britské MSP začaly technologie cloud computingu využívat a následně se tímto postupem inspirovaly i další podniky v Evropě, vysvětlil.

Zástupce generálního ředitelství Evropské komise pro podnikání (DG Enterprise) Andre Richier přiznal, že evropská exekutiva si je obav malých a středních podnikatelů vědoma, a proto v současné době připravuje vzdělávací programy, které by měly být vyučovány na obchodních školách po celé Evropě. Informace o cloud computingu by se tak dostávaly přímo k začínajícím podnikatelům.

„Byrokratický strašák“

Všichni zúčastnění kulatého stolu sdílejí názor, že pokud by evropské malé a střední podniky začaly možností cloud computingu využívat ve větší míře, než je tomu nyní, bylo by nutné přistoupit k zákonné regulaci.

Rainer Zimmermann z oddělení Informační společnost Evropské komise přišel s varováním, že pokud se v nejbližší době na stole neobjeví nějaký adekvátní návrh regulace, hrozí, že Evropský parlament schválí legislativu, která by ve výsledku nemusela být vůbec „praktická“.

„Jestliže nepřijdeme s nějakým řešením, dostane se nám byrokratického řešení toho nejhoršího ražení,“ řekl a dodal: „Jestliže se od samého počátku nezdůrazní důležitost veřejného zájmu, bude to byrokratický strašák.“

Podle Edit Herczog, maďarské europoslankyně z výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, není europarlament tím hlavním problémem.

„Jestliže nespojíme své síly na úrovni EU, hrozí nebezpečí, že se každá země začne otázkou zabývat sama,“ uvedla.

Opatrný přístup EU

I přes snahu EU jsou zákony na ochranu a ukládání dat zastaralé a v žádném případě nemohou sloužit jako účinný nástroj na potírání problémů spojených s cloud computingem.

Jeden z otazníků například visí nad tím, kdo bude vlastníkem údajů, které jsou umístěny na cizích serverech. S tím také souvisí otázka, jaké soudy budou rozhodovat spory třeba v případě, kdy společnost zpracovává data ve Velké Británii, ale skladuje je na serveru v Irsku a posílá je přes Francii (má tam pobočku).

V listopadu loňského roku proto eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes vyzvala poskytovatele cloud computingových služeb, aby mysleli na dostatečnou ochranu údajů. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v roce 2011 pak připomněla, že EU pracuje na nové verzi směrnice na ochranu údajů.

Problematice cloud computingu se věnuje i nový akční plán Komise Digitální agenda pro Evropu. Evropa by podle komisařky Kroes neměla mít ke cloud computingu a správnému nastavení jeho regulace pouze pozitivní přístup, ale měla by být i aktivní. Evropský IT průmysl a obzvláště pak malé a střední podniky podnikající v tomto oboru by se měly chopit příležitosti a stát se v tomto ohledu světovou jedničkou.

Za tímto účelem byla také spuštěna veřejná konzultace, jejíž výsledky poslouží při přípravě evropské strategie pro cloud computing, kterou Komise předloží v roce 2012.