Nízké poplatky za volání v zahraničí mají pokračovat i nadále, navrhuje Komise

© Pixabay

Evropská komise (EK) navrhla dále snížit velkoobchodní roamingové tarify, které si vzájemně hradí telekomunikační operátoři. Chce také o deset let, do roku 2032, prodloužit nařízení, které před čtyřmi lety v Unii ukončilo poplatky za maloobchodní roaming. Komise to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Velkoobchodní cenové stropy proti sobě postavily poskytovatele v jižních zemích EU proti těm ze severu. Ti první je chtějí udržet co nejvyšší, aby mohli investovat do sítí a přizpůsobit je poptávce, která vrcholí v období letních dovolených. Ti druzí, jejichž zákazníci v létě vyjíždějí do zahraničí, chtějí stropy nižší.

EU nařídila výrazné zlevnění roamingu v roce 2017. Současná výše poplatků za něj platí do června 2022.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1364605806805717007

Plán pro snižování dalších poplatků

Komise by nyní chtěla velkoobchodní roamingové tarify v prvním kroku od 1. července příštího roku snížit o 31 procent. A následně ve druhém kroku od 1. ledna 2025 pak o dalších 13,6 procenta. Poplatky za textové zprávy plánuje ve stejném období snížit o 60 a 25 procent a poplatky za čerpání dat příští rok o 20 a v roce 2025 o 25 procent.

Podle lobbistického sdružení evropských spotřebitelů BEUC by Komise měla být ambicióznější a srazit ceny na úroveň skutečných nákladů. K větším ambicím vyzvala na svém Twitteru i česká europoslankyně Dita Charanzová, která se tématu dlouhodobě věnuje. Podle ní by se například měly snížit ceny za volání a SMS v rámci EU.

„Roamingová pravidla jsou jedním z největších úspěchů EU. Evropská komise dělá dobře, když chce prodloužit jejich trvání i po roce 2022,“ reagovala na dnešní návrh šéfka BEUC Monique Goyensová.

https://twitter.com/charanzova/status/1364580682845073409

Kromě zavedených pravidel Komise přichází i s několika novinkami. Díky nim by do budoucna měli mít spotřebitelé v zahraničí přístup ke stejné kvalitě a rychlosti jejich mobilního spojení. V současné době se totiž až třetiny dotázaných Evropanů posledního speciálního průzkumu Eurobarometru potýká například s nižší kvalitou internetového připojení v zahraničí než doma.

Zvýšit by se měla také informovanost mobilních uživatelů o poplatcích v zahraničí.

Návrh EK budou muset nejprve projednat, a nakonec schválit unijní členské státy a Evropský parlament.

Duel: Za volání do Chorvatska zaplatí Češi až 30 korun. Férová cena, nebo okrádání zákazníka?

Evropská unie zrušila roaming, používání mobilu v zahraničí tak výrazně zlevnilo. Ale obráceně to neplatí: Když budeme volat z Česka třeba do Chorvatska, pořád můžeme zaplatit až 30 korun za minutu. Je to férová cena, nebo okrádání zákazníka? A dá se s tím něco udělat?