Nezaměstnanost v eurozóně dosáhla 10 %

Počet nezaměstnaných v poměru k práceschopnému obyvatelstvu byl v listopadu minulého roku v eurozóně nejvyšší za posledních 11 let: míra nezaměstnanosti dosáhla 10 %. Stále panují pochyby o tom, jestli nynější oživení evropské ekonomice vydrží po celý letošní rok.

Počet obyvatel eurozóny bez práce se v listopadu minulého roku zvýšil o dalších 102 tisíc na 15,7 milionů, informoval Eurostat (v aj zde). V 16 zemích eurozóny panuje v průměru nejvyšší míra nezaměstnanosti od srpna roku 1998; meziročně vzrostla o celá 2 %.

„Předpokládáme, že nezaměstnanost poroste až do třetího kvartálu letošního roku a na vysokých úrovních setrvá i napřesrok,“ uvedl ke zveřejněným datům ekonom Fortis Bank Nick Kounis s tím, že „spotřebitelská poptávka zůstane slabá a ekonomika se bude oživovat jen pozvolna“.

Pokud jde o čísla za celou sedmadvacítku, tam činila v listopadu 2009 průměrná míra nezaměstnanosti 9,5 %, což je (stejně jako v eurozóně) o 0,1 % horší výsledek, než v říjnu. V celé Evropě od listopadu 2008 stoupl počet nezaměstnaných o pět milionů na 22,9 milionů.

„Všude v eurozóně oslabují spotřebitelskou poptávku problémy na trhu práce. Propouštění pokračuje a někdy ve třetím čtvrtletí 2010 by se nezaměstnanost mohla vyšplhat na 10,3 %, což způsobí další propad soukromé spotřeby,“ odhadl analytik Saxo Bank Christian Blaabjerg (citovaný ČTK).

Nedostatkem práce nejvíce trpí Lotyši (22,3 %) a Španělé (19,4 %); naopak na opačném pólu najdeme Holanďany (3,9 %) a Rakušany (5,5 %). Z velkých států je na tom nejlépe Německo, kde míra nezaměstnanosti od listopadu 2008 do listopadu 2009 vystoupala o pouhé půl procento na 7,6 %.

Ve srovnání s unijním průměrem na tom není špatně ani Česko, kde byla podle metodiky Eurostatu v listopadu 2009 míra nezaměstnanosti 7,9 %. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí, které vychází z dat o registrovaných uchazečích na úřadech práce, bylo v prosinci 2009 539 tisíc nezaměstnaných, což znamená 9,2 % celkové pracovní síly. (Přitom ještě v listopadu činila 8,6 % – na konci roku se tedy razantně zvýšila.)

Pokud se podíváme za unijní hranice, zjistíme, že Spojené státy jsou na tom obdobně jako eurozóna – míra nezaměstnanosti tam činí 10 %. Například v Japonsku je ale jen poloviční.

Další vývoj na trhu práce bude samozřejmě záviset na kondici ekonomiky. Eurostat potvrdil, že hospodářství eurozóny ve třetím čtvrtletí minulého roku uniklo z recese, když rostlo (oproti druhému kvartálu) o 0,4 %. Analytici se nicméně obávají, aby během letošního roku oživení neztratilo dech s tím, jak budou jednotlivé vlády ustupovat od velkorysých stimulačních balíčků. Například automobilky se musí již nyní obejít bez šrotovného.

(Tento článek vznikl za podpory agentury Reuters.)