Německo by mělo ústup od jaderné energie zvážit

Plány Německa zavřít všechny jaderné elektrárny během následujících 15 let budou mít nežádoucí dopad na bezpečnost této země, efektivitu hospodářství a úsilí o omezování emisí skleníkových plynů, varuje Mezinárodní energetická agentura ve své zprávě z 4. června.

Přestože Mezinárodní energetická agentura (IEA) ocenila, že se Německo zavázalo ke vytváření „spolehlivé energetické politiky“, ve svém hodnocení uvedla, že některé výzvy přetrvávají, zejména plánovaný ústup od jaderné energie.

Podle IEA bude mít odstranění jaderné energetiky z portfolia německé energetické nabídky následující důsledky:

  • Omezení rozmanitosti nabídky a „rostoucí závislost na dovozech energie, zejména zemního plynu;
  • Ústup od jaderné energetiky bude pro ekonomiku znamenat překážku v rozvoji, neboť si vyžádá „v blízké době dodatečné investice do nových kapacit, kterým by se jinak bylo možné vyhnout“;
  • Dodatečný tlak na omezení emisí skleníkových plynů. IEA připomíná, že při výrobě energie z jádra nevznikají emise skleníkových plynů“.

„Přestože dodatečná kapacita obnovitelných zdrojů společně se zvyšováním energetické účinnosti nepochybně část výpadku pokryje, bude třeba se více spoléhat na paliva produkující emise oxidu uhličitého.“

IEA proto vyzývá německou vládu, aby ve světle těchto nepříznivých důsledků znovu zvážila své rozhodnutí na ústup od jaderné energetiky.“

Toto stanovisko s největší pravděpodobností rozzlobí ekologické organizace, které jsou přesvědčené o tom, že argument, podle nějž je jaderná energetika součástí řešení problému klimatických změn, je pouze výmluva a jaderná energie nemůže na liberalizovaném energetickém trhu přežít bez masivní podpory z veřejných fondů.

Vyjmutí jaderné energie z pravidel EU na ochranu hospodářské soutěže jde podle frakce Zelených v Evropském parlamentu, „proti vývoji volného vnitřního trhu s energií“. Zelení z toho viní „zastaralou“ Smlouvu o Euratomu z roku 1957.

„Smlouva o Euratomu…je jedním z důvodů, proč Evropská unie reaguje tak pomalu, když jde o přechod na bezpečné a udržitelné zdroje energie,“ říká Renate Künast, bývalá německá ministryně životního prostředí, která je přesvědčená o tom, že smlouva „zachovává jednostrannou podporu“ pro jadernou energii.

„Dokonce i členské země, které se rozhodly jadernou energetiku opustit,… musí (v rámci smlouvy) podporovat jadernou energii,“ zdůraznila Künast.