Některá telekomunikační pravidla by kromě operátorů mohla platit také pro Skype či WhatsApp

zdroj: Pixabay.com

Evropská unie plánuje rozšířit telekomunikační pravidla zajišťující bezpečnost a soukromí v elektronické komunikaci na webové služby, jako je Skype, WhatsApp nebo Facebook. Nyní platí pouze pro telefonní operátory, kteří za sjednocení podmínek dlouhodobě bojují.

Podle interního dokumentu Evropské komise, do kterého měla možnost nahlédnout agentura Reuters, chce evropská exekutiva rozšířit některá pravidla EU v oblasti soukromí elektronické komunikace na webové společnosti, které umožňují telefonovat a posílat zprávy přes internet.

Mobilní operátoři si dlouhodobě stěžují, že jsou poskytovatelé těchto služeb mírněji regulováni, přestože nabízejí podobné služby. Volají proto po tom, aby byla specifická pravidla EU vztahující se pouze na operátory zrušena.

Příkladem je směrnice o soukromí v elektronické komunikace. Takzvaná ePrivacy směrnice platí pouze pro mobilní operátory, ne ale pro poskytovatele služeb jako Facebook nebo WhatsApp, které přitom bezplatným voláním přes internet operátorům konkurují.

Operátorům navíc vadí, že firmy jako Google nebo Facebook mohou vydělávat peníze díky používání údajů o zákaznících, jako jsou provozní a lokalizační data. Mobilní operátoři je podle ePrivacy směrnice uchovávat nesmí, naopak musí chránit soukromí svých uživatelů a jejich komunikaci a zajistit bezpečnost sítí.

Dnes platná ePrivacy směrnice by se však už brzy měla dočkat změny. V souvislosti s její plánovanou reformou na jaře proběhla veřejná konzultace, návrh nové směrnice by Komise měla představit koncem roku. Už v září navíc Komise zveřejní rozsáhlou reformu evropských telekomunikačních pravidel.

internet Syda Productions

Zdroj: Shutterstock.com; autor: Syda Productions

Šifrovat nebo zajistit bezpečnost?

Podle dnešních pravidel, které platí po mobilní operátory, mohou vlády omezit právo týkající se soukromí v elektronické komunikaci, a to při trestím stíhání nebo za účelem zajištění národní bezpečnosti. Problém však nastává u technologických společností, jako Facebook nebo Google, které čím dál častěji nabízejí takzvané end-to-end šifrování zpráv a emailů, kdy si komunikaci přečte pouze pisatel a adresát.

Vztahy technologických společností a vlád jsou kvůli používání šifrování na ostří nože. Jeho zastánci však tvrdí, že je šifrování komunikace pro ochranu soukromí uživatelů a podniků klíčové. A ve prospěch šifrování se v minulosti vyslovil také místopředseda Komise pro digitální agendu Andrus Ansip.

Společnosti proto argumentují, že není potřeba rozšířit platnost telekomunikačních předpisů i na webové služby a EU by jim prý neměla diktovat, jak mají chránit komunikaci svých uživatelů.

Společnost Facebook ve svém příspěvku do veřejné konzultace o ePrivacy směrnici uvedla, že rozšíření pravidel i na firmy poskytující online komunikaci by ve skutečnosti znamenalo, že „již nebude schopná zaručit bezpečnost a soukromí komunikace pomocí šifrování“, protože by za účelem zajištění národní bezpečnosti měly vlády možnost právo na soukromí omezit.

„Proto by jakékoliv rozšíření stávajících pravidel směrnice o soukromí v elektronických komunikacích nemělo mít nežádoucí důsledky pro ochranu soukromí, které se směrnice vlastně snaží chránit,“ napsal Facebook.

Dokument podle Reuters říká, že povinnosti o ochraně soukromí v elektronické komunikaci, které by měly být nově platné pro internetové služby jako Skype nebo WhatsApp, ještě musí být přesně definovány.