Na stole je opět levnější volání v EU, tentokrát z ČR do zahraničí

© Shutterstock / fizkes

V EU se po téměř dvou letech blíží ke konci jednání o reformě telekomunikací. Její součástí jsou mimo jiné i snahy Evropského parlamentu snížit ceny mezinárodních hovorů. Jak se k celé věci postaví členské státy, ale stále nevíme.

V Evropské unii v těchto dnech finišují jednání mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí ohledně rozsáhlého telekomunikačního balíčku. Ten Komise navrhla na podzim roku 2016 a od té doby probíhají jednání o jeho výsledné podobě.

Součástí ambiciózní reformy jsou kromě jiného i snahy některých europoslanců prosadit do nové legislativy levnější mezinárodní hovory v rámci EU. Poplatky za roaming se v Unii sice staly definitivně minulostí už před rokem, volání z ČR na zahraniční čísla však stále doprovází vysoké ceny.

Návrh na zrušení těchto příplatků do legislativního návrhu zapracovala česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE), kterou následně podpořil i celý Evropský parlament. Otázkou ale nyní zůstává, jak se k této věci v trialogu postaví členské státy.

„Ta debata má velice konkrétní rozměr a rozhodně je na stole. Nyní probíhají jednání trialogu, kdy proti nám zasedá Komise a členové Rady a dohadujeme výslednou podobu kodexu, tedy včetně toho, zda příplatky zrušíme či nikoli,“ řekla serveru EURACTIV.

Cílem návrhu europoslanců je, aby cena za minutu volání do jiné země EU stála volajícího stejně jako minuta volání doma podle našeho tarifu.

„Výjimkou nejsou ceny, které přesahují 30 korun za minutu volání do jiné země Unie. Náklady na uskutečnění takového hovoru se ale pohybují v řádu eurocentů, tedy až stonásobně níž,“ upozornila.

Samotní operátoři však příliš nadšení nejsou.

Máte WhatsApp, říkají operátoři

„Vždy, když se něco reguluje, tak prvním krokem musí být analýza trhu. A ten trh musí být nějakým způsobem poškozený,“ zdůraznil v loňském rozhovoru pro Aktuálně.cz výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

„V České republice jsou přibližně 2 % uživatelů, kteří využívají mezinárodní hovory. A většinou to jsou firmy,“ připomněl tehdy. Zároveň dodal, že zákazníci mohou pro mezinárodní hovory využívat služeb WhatsApp, Viber nebo Skype.

To však odmítá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP). „Vymlouvat se na to, že jsou programy a aplikace, které dovolují volání zdarma přes internetové připojení, jak argumentují někteří operátoři, mi přijde jen jako další důkaz toho, že když se chce, jde to „za jednu cenu“ odkudkoliv kamkoliv,“ uvedl pro EURACTIV.

Jednoduché však pro europoslance není získat si na svou stranu v rámci trialogu členské státy. „Proto jsem se taky zkraje roku obrátila na příslušné ministry všech vlád členských zemí s žádostí, aby k návrhu přistupovali konstruktivně a podpořili ho,“ prozradila Charanzová.

„Nikdo nechce zavádět jednotnou cenu za volání, ani nikoho nutit poskytovat služby bez poplatku. Jde o to, aby cena nebyla až stonásobně vyšší, než jaké jsou náklady poskytovatelů služeb, k čemuž bohužel momentálně dochází,“ doplnil Zdechovský.

Zdali Rada EU dá návrhu zelenou se možná dozvíme již tento týden, kdy by trialog ohledně finální podobu komunikačního balíčku měl skončit.

„Pokud by trialog návrh podpořil, je pravděpodobnost hraničící s jistotou, že tyto příplatky za volání v EU zrušíme,“ uzavřela.