Mobilní operátoři táhnou za jeden provaz a brojí proti regulaci roamingu

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Velcí i malí hráči na evropském telekomunikačním trhu odhodili prozatím svou rivalitu stranou, aby společnými silami odrazili pokus Evropského parlamentu ještě více zpřísnit návrh eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes na regulaci roamingových služeb. Jsou přesvědčeni o tom, že opatření v žádném případě k posílení konkurence na trhu nepovedou, naopak, pro nováčky budou nejspíš smrtící.

Příliš často se nestává, aby byl evropský telekomunikační průmysl tak jednotný. Důvodem je strach z další regulace poplatků, které si mobilní operátoři účtují za poskytování hlasových a datových služeb v zahraničí, a také obava z poklesu konkurenčního prostředí na trzích s roamingovými službami. 

K původnímu návrhu, který v létě představila evropská komisařka zodpovědná za digitální agendu Neelie Kroes, známá pro svou neústupnost a tvrdé lokty v jednání s velkými hráči na trhu, se nyní vyjadřuje Evropský parlament. A podle všeho to vypadá, že europoslanci budou usilovat o to, aby byl návrh ještě více zpřísněn.  

Zatímco eurokomisařka si představuje, že se cena odchozích hovorů do roku 2014 postupně sníží na 24 eurocentů (přibližně 5,80 Kč), cena za přijetí hovoru na 10 centů (2,40 Kč) a cena za posílání textových zpráv na osm centů (1,94 Kč), europoslanci chtějí, aby zastropování cen bylo ještě přísnější. 

Německá europoslankyně Angelika Niebler (EPP), která se postavila do čela iniciativy, požaduje, aby se strop například za odchozí hovory z ciziny stanovil na 15 centů.  

Mnohem přísněji se má přistupovat i k zastropování velkoobchodních cen, které si mobilní operátoři navzájem účtují za používání sítě. Rozdíl mezi touto a maloobchodní cenou by podle poslanců neměl přesáhnout 10 eurocentů (Kroes navrhla 18 centů). 

Virtuální operátoři 

Poskytovatelé mobilních služeb se ale bouří. Podle nich totiž opatření, s nimiž přišel europarlament, nepovedou k posílení konkurenčního prostředí a otevřenějšímu trhu, které si od jeho zavedení slibuje Komise, ale bude mít naopak na telekomunikační trh (především na nováčky) devastující vliv.  

„Čím bude rozdíl mezi těmito dvěma cenami vyšší, tím větší konkurenční boj můžete očekávat. Čím nižší bude, tím méně se bude soutěžit,“ prohlásil Innocenzo Genna, který pracuje v poštovní společnosti Poste Italiane mj. nabízející i telekomunikační služby koncovým zákazníkům.  

Stejně jako další společnosti v EU, například Tesco Mobile, společný podnik maloobchodního řetězce Tesco a telekomunikačního gigantu Vodafone, který operuje na trzích například ve Velké Británii, Irsku či na Slovensku, patří Poste Italiane k tzv. virtuálním mobilním operátorům (MVNO). Ti nedisponují vlastní sítí, a jsou proto nuceni si pronajímat část kapacity sítě jiných (klasických) operátorů. V České republice takový operátor zatím neexistuje. 

I přesto, že mobilní operátoři z počátku s návrhem komisařky Kroes na změny ve strukturách telekomunikačního trhu z principu nesouhlasili, nyní se zdá, že jsou ochotni na trh MVNO vpustit – pokud nebudou růst, a neohrozí tak jejich postavení. 

„Pokud bude rozdíl v cenách příliš malý, virtuální mobilní operátoři se na trh vůbec nedostanou. A jestliže se jim to přece jen povede, nebudou schopni nasadit konkurenceschopné ceny,“ dodal Genna.