Mobilní operátoři napadli u Soudního dvora zastropování cen volání v EU

© Pixabay

Po zrušení roamingu přišla loni směrnice, která stanovuje maximální ceny volání a textových zpráv v Evropské unii, proti čemuž se v březnu u Soudního dvora EU ohradili evropští operátoři. Rozsudek v této věci může mít velké finanční důsledky.

Španělská Telefónica a německý Deutsche Telekom směrnici u unijního soudu napadli, ale podle informací ČTK nepožádali o pozastavení účinnosti směrnice do rozhodnutí soudního dvora. „Případy budou posuzovány ve standartním režimu,“ potvrdil mluvčí soudu. To znamená, že příslušné jednání se pravděpodobně ani neodehraje ještě v letošním roce a rozsudek bude vynesen nejdříve v létě 2020,  ale spíše až v druhé polovině roku.

Směrnice o kodexu pro elektronické komunikace, která byla přijata s cílem podpořit kvalitní pevné i mobilní připojení v EU a která má zajistit levnější volání a textové zprávy do jiných členských zemí Unie nabyde právní účinnosti v polovině května letošního roku.

Od 15. května mají tedy v Unii začít platit maximální ceny 19 centů (asi pět korun) plus daň za minutu volání do zahraničí a šest centů (asi 1,50 Kč) plus daň za textovou zprávu. Novinka doplňuje už platné zrušení roamingových poplatků za volání ze zahraničí domů, dosud totiž v zásadě platí dvě různé ceny v závislosti na směru přeshraničního hovoru.

Obě společnosti míní, že nová pravidla porušují „principy subsidiarity a proporcionality“, tedy, že je legislativa na unijní úrovni v tomto případě zbytečná a právně nepodložená. Operátoři jsou podle informací ČTK také přesvědčeni, že jsou zasažena jejich majetková práva i práva na svobodu podnikání. Vadí jim navíc, že prý nebyly dostatečně zhodnoceny důsledky, které bude nový kodex mít.

Reforma telekomunikací se blíží. Přinese levnější volání, rychlejší internet a posílí EU

Evropský parlament ve středu definitivně schválil směrnici obsahující tzv. Kodex pro elektronické komunikace. Ambiciózní reforma telekomunikací se tak po několika letech blíží k cíli.

Pokud unijní soud rozhodne ve prospěch firem, velmi pravděpodobně by rozsudek měl retroaktivní účinnost se všemi finančními a dalšími důsledky, které by to mohlo znamenat. „Zastropování cen na šest korun za minutu při volání z domova do jiné země EU platit bude, nicméně podaná žaloba může do budoucna řešení věci zkomplikovat. Poděkovat můžeme mocné lobby operátorů,“ vyjádřila se k situaci česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE), která návrh na zastropování prosadila. S návrhem mimo jiné souhlasil například český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) či Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP).

„Na tvrdý odpor operátorů jsem narážela v průběhu celého projednávání svého návrhu, operátoři odmítali přistoupit na snížení cen, byť si za volání do zahraničí účtují i stonásobky svých skutečných nákladů. Právě přemrštěné ceny za volání do jiné země EU, u nás i 25 korun za minutu, mne motivovaly k tomu, abych se situací zabývala,“ dodala Charanzová.

Odpor operátorů ke směrnici byl reperezentován například Asociací největších evropských mobilních operátorů (ETNO), která ji ve svém vyjádření označila za promarněnou příležitost. „Nešťastné rozhodnutí regulovat výši cen hovorů v rámci EU je pouhou politickou clonou, která má zastínit nedostatečný pokrok v ostatních agendách směrnice. (…) Tato neoprávněná regulace stanovuje velmi nebezpečný precedent pro ostatní oblasti průmyslu v EU,“ uvedla na adresu směrnice loni Asociace.