Kvůli omezení imigrace může Švýcarsko přijít o evropské peníze na výzkum

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso; zdroj: Evropská komise

Švýcaři před týdnem v referendu rozhodli, že budou omezovat imigraci. Bern už oznámil, že zatím neotevře svůj pracovní trh Chorvatům. Z EU na švýcarské rozhodnutí začínají přicházet odpovědi. Evropská komise například odložila jednání o švýcarské účasti v programech Horizont 2020 a Erasmus+. V těch se rozdělují peníze na vědu, výzkum a vzdělávání.

Evropská komise už přišla s prvními kroky, které mají dát Švýcarsku najevo, že Evropské unii není po chuti výsledek nedávného referenda. Švýcaři se v něm rozhodli v příštích letech omezit přistěhovalectví, včetně imigrace ze zemí EU.

Rozhodla se odložit jednání o švýcarské účasti ve dvou významných evropských projektech, které poběží v rámci nového rozpočtového období (2014 až 2020).

Jedná se o osmdesátimiliardový program pro financování vědy a výzkumu Horizont 2020. Tím dalším je Erasmus+, který má v novém období pokračovat v podpoře studentské mobility. Rozdělit se v něm má 14,7 miliard eur.

V minulém programovacím období přitom z programu Horizoent švýcarští vědci získali 1,8 miliardy eur.  

Otevřete Chorvatům

Podle mluvčí Komise je švýcarská účast v těchto projektech úzce svázána s novým členským státem EU, kterým je od července minulého roku Chorvatsko.

Švýcarsko musí podle smluv s EU otevřít Chorvatům svůj pracovní trh během příštích deseti let (které se budou počítat od 1. července letošního roku). Jenže to podle Bernu není v současné době možné.

Mluvčí švýcarské vlády v neděli prohlásil, že kabinet kvůli novým okolnostem zatím nemůže dohodu s Chorvatskem podepsat. Bude prý ale hledat cesty, jak vyhovět lidovému hlasování a zároveň nediskriminovat chorvatské pracovníky.  

Konec výhod

Země má nyní totiž tři roky právě na to, aby vyhověla výsledku zmíněného referenda z 9. února a zavedla kvóty pro počet přistěhovalců. Chorvatský velvyslanec ve Švýcarsku Aleksandar Heina ale podle švýcarského tisku prohlásil, že není možné tři roky předstírat, že Chorvatsko nepatří k EU.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso minulý týden agentuře Reuters naznačil, že Švýcarsko může očekávat další důsledky lidového rozhodnutí. Nemůže podle něj využívat výhody největšího světového trhu, aniž by nenabízelo nic nazpět.

Nezmínil sice žádné konkrétní sankce, naznačil ale, že Švýcaři by mohli ztratit právo volně žít a pracovat v zemích Unie a s překážkami by se mohly setkat i švýcarské firmy.

EurActiv/Reuters