Komise stále odkládá vyhodnocení Small Business Actu

Evropská komise zatím nechce říct, jaké výsledky má její politika podpory malých a středních podniků v EU, formulovaná v dokumentu Small Business Act (SBA). Podle draftu, který má EurActiv k dispozici, jsou výsledky v mnoha členských státech slabé.

Generální tajemnice Evropské komise a jedna z nejvlivnějších postav bruselského aparátu Catherine Day odmítla draftovou verzi hodnocení SBA z prosince minulého roku. Podle informací EurActivu ji vrátila evropským komisařům s tím, že je třeba do finální verze zapracovat také konkrétní návrhy na zlepšení.

16 stránkové vysvědčení dosavadních výsledků SBA v evropských státech, které má EurActiv k dispozici, mělo být uveřejněno už minulý měsíc. Pak bylo datum odloženo na leden a podle nejnovějších informací se o fungování SBA nedozvíme dříve než na konci února.

Nejnovější verze hodnocení SBA má podle dostupných informací stran deset a Evropská komise na něm chce pracovat několik dalších týdnů.

„Neznamená to, že tu je nějaký problém (…). O co usilujeme, je skutečně ambiciózní zhodnocení SBA,“ snažila se rozptýlit dohady o neshodách uvnitř Komise mluvčí evropského komisaře pro průmysl Antonia Tajaniho Charlotte Arwidi.

Redakci EurActivu se nepodařilo získat nejnovější verzi hodnocení SBA, podle prosincové verze si ale členské státy nevedly zrovna dobře a s implementací obsahu SBA často nespěchaly. Výsledky jsou podle Komise „pomalé“ a „nerovnoměrné“.

Podle nejmenovaného zdroje obsahuje nejnovější dokument například návrh na největší přístup malých a středních podniků (MSP) k bankovním půjčkám.

MSP jsou pro EU klíčové

Malé a střední firmy, tedy ty s maximálně 250 zaměstnanci a obratem do 50 milionů eur, tvoří 99 % unijních podniků a zajišťují tři čtvrtiny evropských pracovních míst v soukromém sektoru.

V červnu 2008 proto Komise představila ambiciózní balíček opatření s názvem Small Business Act (SBA), který měl malým a středním firmám významně ulehčit život (více informací o SBA zde).

Podle všeho ale Komise značně přecenila své síly a pokrok v oblasti podpory MSP v EU se zatím výrazně nedostavil v členských zemích, ani na úrovni bruselské administrativy.

Komise si například stanovila cíl snížit do roku 2012 objem byrokracie pro MSP o 25 %. Do této chvíle byl ale schválen pouze jeden návrh a ostatní leží na stole v Evropském parlamentu, případně národních vlád členských států.

„Hodně se o tom mluví, ale málo se pro to dělá,“ říká Patrick Gibbels z European Small Business Alliance (ESBA). „Objevilo se několik velmi dobrých návrhů, ale vypadá to, že každý legislativní návrh na snížení byrokratické zátěže pro MSP přinese dva nové problémy.“

To potvrdila pro českou redakci EurActivu v květnu minulého roku i zástupkyně ředitele CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU Alena Vlačihová.

„Zdá se, že se situace pro evropské malé a střední podniky v Evropě od přijetí SBA příliš nezměnila,“ řekla Vlačihová a dodala, že „národní vlády ani nemají povinnost implementaci SBA monitorovat a hodnotit“ (EurActiv 21.5.2010).

SBA schází vymahatelnost

A problém vymahatelnosti SBA se objevuje i v draftu hodnocení SBA z prosince minulého roku, které „vyzývá členské státy k obnově svého závazku plně implementovat aktualizovanou podobu SBA“.

Dokument také znovu připomíná, že Evropský parlament a členské státy hrají hlavní roli v politické a legislativní podpoře MSP a při implementaci SBA.

Řada europoslanců a evropských politiků se o tuto roli ale příliš nezajímá. Malé a střední podniky se například pokouší od listopadu minulého roku získat v Evropském parlamentu 369 podpisů na podporu deklarace, která vyzývá k omezení byrokratické zátěže pro MSP.

Do dnešního dne mají ale podpis pouze od 150 europoslanců a nevypadá to, že se jim podaří zbylý počet získat včas.