Komise spustila důkladné vyšetřovaní fúze společností Sun a Oracle

Evropská exekutiva včera oznámila, že rozjíždí důkladné šetření připravovaného spojení dvou významných softwarových firem: Sun Microsystems a Oracle. Obává se totiž narušení konkurence na trhu s databázovými aplikacemi. Odborníci však její argumenty zpochybňují.

Souvislosti:

Obě společnosti sídlící v Kalifornii – Oracle i Sun Microsystems jsou v počítačové branži silnými a známými subjekty. Oracle je softwarový gigant, který se proslavil především vývojem databázových systémů. V roce 2007 měl třetí největší příjem z prodeje softwaru na světě – hned po Microsoftu a IBM.

Sun Microsystems je společnost zabývající se výrobou počítačů, hardwaru, softwaru a vývojem služeb v informačních technologiích. Mnoho lidí si ji spojí s prosazováním programů typu open source (například Unix), programovacím jazykem Java nebo s vývojem kancelářského balíku Open Office.

Témata:

„Komise má povinnost zajistit zákazníkům, aby nemuseli čelit vyšším cenám nebo redukované nabídce, které by mohly vyplynout z navrhovaného převzetí,“ uvedla včera komisařka pro volnou soutěž Neelie Kroes.

Její rozhodnutí znamená pro dotčené firmy špatnou zprávu: Komise má nyní 90 pracovních dnů na posouzení celé transakce a to znamená, že může svůj verdikt vynést až 19. ledna 2010. Třetí největší softwarová společnost na světě – Oracle přitom plánovala, že ovládnutí Sun Microsystems dokončí už během tohoto léta (EurActiv 12.8.2009).

Zpoždění může společnosti Oracle způsobit nemalé komplikace – především se dá očekávat, že jeho konkurenti Hewlett-Packard (HP) nebo International Business Machines (IBM) vyvinou v následujících měsících nemalé úsilí, aby od Sun Microsystems (čtvrtý největší výrobce serverů na světě) odlákali zákazníky ještě než se dostane pod křídla Oracle.

Už od dubnového oznámení fúze nabízejí jak IBM, tak HP zákazníkům Sun výrazné slevy, aby ho opustili a přešli k nim. Experti prorokují, že Oracle může mít problémy s udržením Sun nad vodou, až ho konečně ovládne.

Na druhém břehu Atlantiku – ve Spojených státech má už Oracle při pokusu o převzetí Sun dva důležité kroky za sebou. V polovině července se těsná většina akcionářů Sun vyslovila pro odprodej společnosti a v srpnu dalo transakci zelenou americké ministerstvo spravedlnosti (US Department of Justice).

Christopher Thomas z bruselské advokátní kanceláře Lovells, který se specializuje na antimonopolní spory, uvedl, že spuštění důkladného šetření znamená pouze větší ostražitost evropských regulátorů oproti americkým, avšak nutně neznačí, že by Komise musela fúzi zamítnout.

„V této fázi je předčasné předjímat, jestli je tohle pro transakci samotnou špatná zpráva, je však jasné, že její načasování rozhodnutí Komise ovlivní,“ uvedl Thomas.

Podle názoru Komise samotný fakt, že MySQL databáze od společnosti Sun pracuje na bázi open source zcela neeliminuje obavy z narušení tržního prostředí. Evropská exekutiva se totiž domnívá, že Sun i tak přímo konkuruje databázovým systémům od společnosti Oracle.

Řada odborníků však pochybuje, že by přechod MySQL, která generuje roční příjmy okolo 300 milionů dolarů, pod Oracle nějak zásadně narušil konkurenční prostředí na trh s databázemi, kde se ročně protočí přes 19 miliard dolarů.

(Tento článek vznikl za spolupráce s agenturou Reuters.)