Komise podpořila evropské sázkové společnosti

Evropská komise včera zveřejnila zprávu z níž vyplývá, že unijní firmy provozující sázení na Internetu jsou ve Spojených státech od roku 2006 diskriminovány, protože nemají přístup na tamní trh. Světová obchodní organizace by podle Komise měla zjednat nápravu.

Evropská exekutiva se legislativou upravující hazard v USA začala zabývat po té, co se na ní v březnu roku 2008 obrátila se stížností Remote Gambling Association (RGA), zastupující řadu velkých sázkových společností. Provozování hazardních her nebo sázek po Internetu je ve Spojených státech oficiálně ilegální ovšem často tiše tolerovanou aktivitou (tamní legislativa je v tomto směru často dost nejednoznačná, jak uvádí Komise).

RGA si nicméně stěžuje, že po přijetí přísného zákona potírajícího on-line hazard (Unlawful Internet Gambling Enforcement Act – UIGEA) začaly americké úřady stíhat pouze činnost zahraničních společností.

„UIGEA znamenal konec působení mnoha předních unijních sázkových firem na americkém lukrativním trhu,“ dočteme se v prohlášení RGA, kde se dále uvádí: „Americké ministerstvo spravedlnosti opakovaně dalo najevo, že jakékoliv formy on-line hazardu jsou v USA nelegální, nicméně toto pravidlo tvrdě prosazuje jen u neamerických společností.“ Podle RGA je podobný postup v jasném rozporu z pravidly WTO.

Po více než ročním vyšetřování dala Evropská komise RGA za pravdu a vyzvala Spojené státy ke zjednání nápravy. „Studie potvrdila, že americké zákony týkající se internetového hazardu a jejich vymáhání představují pro unijní společnosti jasnou bariéru vstupu na trh.“ V tiskové zprávě Komise uvádí jasný příklad neférového postupu amerických úřadů, a sice online sázení na dostihy. To mohou americké společnosti provozovat zcela volně, zatímco případným evropským zájemcům hrozí za tuto činnost právní postih.

„Internetové sázení je komplexní a delikátní záležitost a my rozhodně nechceme Spojeným státům diktovat, jak mají postupovat při regulaci tohoto trhu. Na druhou stranu USA musí respektovat jejich závazky ke Světové obchodní organizaci (WTO). Věřím, že se nám podaří najít přijatelné řešení této otázky,“ řekla včera v Bruselu komisařka pro obchod Catherine Ashton.

Evropská komise hodlá pokud možno celý spor týkající se hazardu urovnat pomocí vyjednávání s americkou stranou, a nebude tedy zatím podávat stížnost k WTO. Na druhou stranu nevylučuje, že sama WTO nepodnikne vůči Spojeným států právní kroky pro porušení pravidel.

Americký trh s hazardem je velmi lukrativní, protože zhruba polovina lidí, kteří provozují on-line sázky nebo další hry žije právě tam. Podle informací samotných sázkových společností kvůli americkému zákazu do dnešního dne prodělaly asi 100 miliard dolarů. Paradoxem navíc zůstává, že některé americké sázkové společnosti mohou nabízet a nabízejí hazard po Internetu evropským zákazníkům (i když vytrvale popírají, že by to dělaly).