Komise: podnikatelé v EU se mají čím dál lépe

Byrokracie

Založení nové firmy je ve srovnání se situací před pěti lety výrazně rychlejší a jednoduší, tvrdí zpráva EK. Většímu rozvoji malých a středních podniků (SME) brání především averze Evropanů k riziku zapříčiněná přetrvávající stigmatizací bankrotů.

Do kategorie malých a středních podniků se řadí firmy s méně než 250 zaměstnanci. Takových subjektů je v celé sedmadvacítce okolo 23 milionů a v souhrnu pak odpovídají za téměř 60% unijního produktu. Od začátku nového milénia a především pak od roku 2005 věnuje proto EK těmto podnikům zvláštní pozornost. Mezi hlavní cíle politik unijní exekutivy v této oblasti patří odstraňování zbytečného papírování, zlepšení přístupu SME na trhy, propagování podnikatelství a zvýšení růstového potenciálu těchto firem. Zaměření politik na největšího evropského zaměstnavatele – tedy SME – se podle včera zveřejněné zprávy vyplácí.

Pokud chce dnes průměrný Evropan založit novou firmu, musí si na všechny potřebné procedury vyhradit 12 dnů, což je přibližně polovina času, kterou musel strávit sháněním potřených razítek ještě před pěti lety. I průměrná cena za obstarání všech úkonů se rapidně snížila – z 813 euro na současných 554, tvrdí zpráva Komise. „Moderní politika nastartovaná v roce 2005 udělala z SME jednu z hlavních priorit Lisabonské strategie v oblasti zaměstnanosti a růstu a my už můžeme prezentovat její výsledky,“ komentoval zprávu vicepresident Komise Günter Verheugen.

Co tedy evropskému podnikatelskému sektoru stále chybí? Podle studie je to především ochota obyvatel starého kontinentu jít do rizika, že zbankrotují. Evropané mají však ke své averzi k riziku dobré důvody. Stále tu přetrvává zvyk považovat někoho, kdo zbankrotoval, za v lepším případě neúspěšného člověka, v horším za podvodníka. Právě tato stigmatizace – např. v USA naprosto nemyslitelná – brzdí proces inovací v sektoru SME. Statistiky při tom mluví jasně: pouze 5% bankrotů je spojeno se zpronevěrou peněz. Navíc téměř každý, kdo se odhodlá začít opět od nuly, má podruhé lepší výsledky, dodává zpráva. O jak velký potenciál Evropa přichází je jasné i z dalšího průzkumu, který zjistil, že více než 50% mladých obyvatel starého kontinentu by v budoucnu rádo založilo svou vlastní firmu. V praxi se tomu však většina z nich z výše uvedených důvodů a v důsledku přetrvávajících administrativních obtíží vyhne.