Komise chce otevřít italský bankovní sektor

Komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy se v dopise guvernérovi italské centrální banky Antoniu Faziovi rozčiluje nad omezením na nabývání vlastnických podílů v italských bankách.

Zahraniční banky mají být omezeny možností nabýt maximálně 15% podíl v jakékoli italské bance. Toto opatření je v přímém rozporu s pravidly vnitřního trhu a iniciativou Komise na vytvoření jednotného trhu pro finanční služby. V průběhu ledna se na omezení dohodl guvernér Fazio s premiérem Silviem Berlusconim. Komisař McCreevy požaduje jeho okamžité zrušení.

Italové na druhé straně namítají, že i ostatní státy uvolňují omezení na přeshraniční fúze v bankovnictví pomalu – Itálie se tak pouze nechce dostat do konkurenční nevýhody. Navíc v zemi dodnes jakoukoli akvizici bank dosahující většího než 5% podílu musí schválit centrální banka. Tato pravomoc je hlavním důvodem malé konsolidace bankovního sektoru v samotné Itálii. Fazio totiž pozastavil v poslední době i velké množství fúzí mezi výhradně italskými bankami. Podle deníku Herald Tribune byla hlavním důvodem obava ze ztráty pracovních míst.