Komisařka Vassiliou: Mladí se musí naučit riskovat

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropské školy by měly v malých Evropanech systematicky probouzet podnikatelského ducha a pěstovat v nich kladný postoj k riskování. Jedině tak budou schopni nalézt uplatnění na trhu práce. V rozhovoru pro EurActiv to uvedla evropská komisařka pro vzdělávání, kultura, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou.

„Podnikání se nelze naučit z učebnic,“ řekla v exkluzivním rozhovoru pro EurActiv evropská komisařka Androulla Vassiliou, která má v Evropské komisi na starosti portfolio vzdělávání, kultury, mnohojazyčnosti a mládeže.

V evropských vzdělávacích systémech by podle jejího vyjádření mělo být běžné, aby školy v dětech podporovaly dovednosti, které jim v budoucnosti usnadní vstup a uplatnění v podnikatelském sektoru. „Musíme v mladých lidech pěstovat pozitivní přístup k riskování a zbavovat je strachu začít od znovu, když se jim něco nepodaří,“ uvedla komisařka kyperského původu.

Zaměstnanost mladých je priorita

Podle nejaktuálnějších dat, které včera zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat, dosáhla nezaměstnanost na evropském kontinentě své rekordní výše (od roku 1999) – letos v březnu se přiblížila 11 %. U mladých lidí (tj. do 25 let) překročila 22,5 % a v některých členských zemích EU, například ve Španělsku, Itálii, Řecku nebo Portugalsku, se pohybuje dokonce mezi 30-50 %.

„Není to jen úděsné mrhání talentem a zdroji, ale také obrovská překážka pro růst a sociální kohezi. To je ostatně také důvod, proč si EU určila řešení problému nezaměstnanost mladých jako svou prioritu číslo jedna,“ řekla redakci Vassiliou.

Evropská komise totiž odhaduje, že velký potenciál pracovních míst skrývají odvětví, jako je zelená ekonomika, která může do roku 2020 vyprodukovat až 20 milionů pracovních míst, nebo oblast zdravotnictví, jež může do stejného roku zaměstnat dalších 8 milionů nezaměstnaných. Podobně velký potenciál pro uplatnění nabízí i IT sektor (více EurActiv 19.4.2012).

„Musíme mladé lidi lépe připravit, aby mohli tato místa zaplnit a zároveň vytvářet další,“ prohlásila komisařka. „Vybavit je těmi správnými dovednostmi se proto nyní jeví jako kritické. Studium v zahraničí nebo třeba pracovní zkušenost v zahraničním podniku zdokonaluje jazykové znalosti, přizpůsobivost a sebedůvěru,“ dodala.

Podle ní by mohlo výrazně pomoct, pokud by se Evropské komisi podařilo přimět členské státy, aby přijaly legislativu, který by více zjednodušila a urychlila procedury spojené s podnikatelskou činností, například při zakládání nové firmy. Podnikání by mělo být pro mladí lidi lákavé, řekla Vassiliou.

„Naším cílem je do konce roku zajistit, aby doba na založení nové společnosti nepřesáhla tři dny a nestálo to více než 100 eur. V tomto ohledu se toho udělalo již poměrně hodně: v roce 2011 se průměrný čas a náklady k založení soukromé společnosti pohybovaly kolem 6,5 dne a 397 eur. Pro srovnání v roce 2007 to bylo 12 dní a 485 eur,“ dodala.

Celý rozhovor s eurokomisařkou Vassiliou si můžete v angličtině přečíst zde.