Klaus potvrdil novelizovaný zákon o prodeji zemědělské půdy cizincům z ostatních zemí EU

Prezident Václav Klaus včera podepsal novelu devizového zákona, který se týká možnosti koupě zemědělské a lesní půdy cizinci z ostatních států Evropské unie. K zákazu koupě objektu k bydlení po dobu pěti let a zemědělských objektů po dobu sedmi let tak přibyla další tříletá ochranná lhůta – aby si cizinci mohli takovou půdu koupit, budou muset v Česku bydlet tři roky.

Novela vychází z přechodného období, které Česká reppublika s Evropskou unií ještě před vstupem vyjednala: cizinci bez trvalého nebo přechodného pobytu v ČR nemají právo koupit si zde objekt sloužící k bydlení, a to až po dobu pěti let, v případě zemědělské půdy a lesů pak po dobu sedmi let.

Ochrannou tříletou lhůtu prosadila do novely zákona Poslanecká sněmovna. Senát byl proti, protože zavedení další podmínky na praxi nic nezmění. Na české půdě lze totiž bez problémů hospodařit prostřednictvím třetích osob.

Podle Hospodářských novin je v Česku řada advokátních kanceláří, které se zabývají vznikem právnických osob, jež půdu pro cizince nakupují.

Tato běžná praxe by tak mohla zvýšit ceny půdy, čehož se obávají především čeští rolníci.