Kdy by bylo nejvhodnější přijmout euro?

Unie malých a středních podniků společně s Hospodářskou komorou ČR pořádají koncem příštího týdne konferenci s názvem „Zavedení eura v ČR – výzva pro podnikatelský sektor plus pro českou ekonomiku“.

Původní plán na přijetí eura v roce 2010 vláda Mirka Topolánka odložila z důvodů špatného stavu veřejných financí, který splnění tohoto cíle neumožňuje. Podle aktualizovaného konvergenčního programu, který vláda zaslala počátkem letošního roku do Bruselu, by měl deficit českých veřejných rozpočtů klesnout pod referenční hodnotu 3% HDP v letech 2009 nebo 2010. To je ovšem o 1-2 roky později, než předpokládal původní konvergenční program z roku 2004.

Tato skutečnost také odsouvá termín zavedení eura za horizont roku 2010, neboť České republice se do té doby nepodaří rozpočtové kritérium splnit. Eurem tedy budou moci Češi platit až o několik let později, dosud však není jasné kdy. Přestože ministr financí Miroslav Kalousek již letos na jaře oznámil, že bude usilovat o to, aby ČR přijala jednotnou měnu v roce 2012, vláda se dosud neodhodlala ke stanovení jasného termínu.

Konferenci pod názvem „Zavedení eura v ČR – výzva pro podnikatelský sektor plus pro českou ekonomiku“, pořádá Unie malých a středních podniků (SME-Union ČR) ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a dalšími partnery. Záštitu nad ní převzal ministr financí ČR Miroslav Kalousek.

Konference se koná v pátek 2. listopadu 2007 od 10:00 hodin v malém sále Paláce Žofín na Střeleckém ostrově v Praze. 

Jak mohou vládní reformy ovlivnit přijetí eura? Kolik nás bude přechod na jednotnou měnu stát? Jsou české podniky na přijetí eura připraveny? To jsou hlavní otázky na které by tato konference ráda poskytla konkrétní odpověď.

Cílem konference je představit veřejnosti celý proces přechodu české měny na společnou evropskou měnu se všemi dopady, které tento proces s sebou přináší, a na které je třeba se důkladně připravit. Účastníci konference budou seznámeni s novými příležitostmi, které vyplývají ze samotného zavedení eura u nás a také si budou moci vyslechnout rozdílné zahraniční zkušenosti s přijímáním evropské měny v okolních státech.

Konference je určena především na odbornou veřejnost, podnikatele a členy profesních a zájmových organizací. Mimo svou nespornou odbornou stránku je prestižním setkáním osobností z oblasti politiky, státní a podnikové sféry a oblasti ekonomiky.
Kapacita konference je zhruba 300  míst a účast na ní je bezplatná.

Mezi hlavní témata konference budou patřit:

  • Národní plán zavedení eura v ČR a jeho ekonomické aspekty
  • Jak mohou vládní reformy ovlivnit přijetí eura
  • Kolik nás bude přechod na jednotnou měnu stát?
  • Jaké budou dopady zavedení eura na soukromý a veřejný sektor, jak pocítí zavedení eura spotřebitelé? Jsou české podniky na přijetí připraveny?
  • Zahraniční zkušenosti s přijímáním společné evropské měny
  • Cenová politika v následujících letech
  • Právní otázky zavedení eura
  • Budoucnost české ekonomiky po přijetí eura

Mezi pozvanými hosty jsou Mirek Topolánek, předseda vlády ČR, Alexandr Vondra, vicepremiér vlády pro evropské záležitosti, Miroslav Kalousek, ministr financí, Martin Říman, ministr průmyslu a dopravy, Zdeněk Tůma, guvernér České národní banky, Bohuslav Sobotka, bývalý ministr financí, Ivan Pilip, bývalý viceprezident Evropské investiční banky, Oldřich Dědek, Národní koordinátor zavedení eura v ČR,  Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR, David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR, zástupci českých firem, ekonomové a další hosté.

V souvislosti s pořádáním konference připravili organizátoři konference dotazník určený podnikatelům, jehož výsledky budou prezentovány v rámci konference. Máte-li zájem dotazník vyplnit, můžete si jej stáhnout zde a do středy 31.10.2007 jej zaslat na adresu info@sme-union.cz nebo office@komora.cz.

Kapacita konference je zhruba 300  míst a účast na ní je bezplatná. Registrovat k účasti na konferenci se můžete zasláním vyplněného registračního formuláře na  office@sme-union.cz nebo office@komora.cz.

Mediálním partnerem konference je EurActiv.cz.