Jourová: Dezinformací v době pandemie přibylo. Velká část je z Ruska, Čína vsází spíše na propagandu

© European Union 2020

O dezinformací v době koronavirové pandemie mluvila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovorech, které dnes zveřejnily německá agentura DPA a španělský list El País. EU podle ní proti fake news bojuje ověřenými fakty.

Dezinformačních kampaní, jejichž cílem je vyvolat strach a destabilizovat společnost, podle Věry Jourové v době pandemie přibylo a velká část těch, které se šíří do EU ze zahraničí, pochází z Ruska.

Podle místopředsedkyně Evropské komise nicméně kvůli nedostatku důkazů nelze jednoznačně tvrdit, že za dezinformacemi stojí ruské úřady. Moskva ovšem vydává i oficiální stanoviska, která jsou podle české eurokomisařky přímo namířená proti EU.

Unijní iniciativa EUvsDisinfo už shromáždila více než 150 případů proruských dezinformací, které se týkají šíření koronaviru SARS-Cov-2. „Spolupracujeme i s digitálními platformami, abychom snížili dopad (dezinformací) a dali více prostoru věrohodným zdrojům,“ řekla Jourová.

Na iniciativu odkázala Jourová i na svém twitteru. „Koronavirus vytváří příležitosti pro rozkvět dezinformací,“ upozornila a vyzvala, aby lidé zůstali informovaní a obezřetní.

Nebezpečné dezinformace o koronaviru přibývají. EU je poprvé připravena použít systém včasného varování

Evropská unie v souvislosti s šířením dezinformací o novém koronaviru vůbec poprvé využila tzv. systém včasného varování (Rapid Alert System).

Klíčem v boji s fake news jsou fakta

Čína podle místopředsedkyně EK pracuje spíše s propagandou. Šíří například informace, že by se Evropa bez pomoci Pekingu v době pandemie vůbec neobešla. „To není pravda,“ zdůraznila Jourová. Evropa podle ní sama přijala řadu účinných opatření.

Jediným efektivním prostředkem v boji proti dezinformacím a propagandě jsou podle Jourové fakta. „V současnosti je poptávka po faktech a věrohodných informacích vysoká. A to je naše odpověď,“ dodala.

Unie dá miliony eur na podporu svobody médií. V hybridní válce ale peníze k vítězství nestačí

V Bruselu se postupně rodí plán, který má za cíl posílit ochranu evropské demokracie před hybridními hrozbami. Na starosti jej má česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO).