Internet musí podle europoslanců zůstat otevřený všem

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Poslanci Evropského parlamentu včera zaujali jasné stanovisko k neutralitě internetu. Internet by podle nich měl zůstat přístupný všem a telekomunikační operátoři by neměli komerční uživatele upřednostňovat před ostatními.

V usnesení, které europoslanci schválili na svém plenárním zasedání ve Štrasburku, Parlament Evropské komisi vzkázal, že by měla zajistit, aby poskytovatelé internetových služeb nikoho nediskriminovali nebo mu neblokovali přístup k jakýmkoli službám, obsahu nebo aplikacím, a to bez ohledu na to, z jakého zdroje pocházejí.

S rostoucím počtem služeb poskytovaných po internetu se někteří provozovatelé pokoušejí omezovat rychlost připojení pro obyčejné uživatele a zrychlit jej naopak těm, kteří za něj zaplatí. Mezi nejkontroverznější praktiky patří záměrné zpomalování připojení klientům, kteří neplatí plnou cenu. Někteří poskytovatelé se dokonce pokoušejí blokovat specifické služby, jako například Skype, který konkuruje tradičním hlasovým službám, jež poskytovatelé připojení nabízejí.

Europoslanci ve svém usnesení uznávají, že „rozumné“ řízení datových toků je z důvodu plynulého internetového připojení zapotřebí. Zdůraznili ale zároveň, že je třeba zabránit nekalým praktikám, které narušují hospodářskou soutěž.

Evropskou komisi, která na fungování hospodářské soutěže v EU dohlíží (funguje jako evropský antimonopolní úřad) poslanci vyzvali, aby se na praktiky poskytovatelů připojení zaměřila. Zvlášť by podle nich měla sledovat, zda nedochází k blokování některých uživatelů, úmyslnému zhoršování konektivity, omezování služeb VoIP a sdílení souborů a jiným praktikám, které narušují hospodářskou soutěž.

Poslanci upozornili také na nutnost zajistit ochranu osobních údajů. Evropský orgán pro dohled nad ochranou údajů (EDPS) v říjnu varoval před „vážnými dopady“ praktik, kterými se poskytovatelé pokoušejí řídit datové toky, na ochranu osobních údajů.

Současnou komisařku pro digitální agendu Neelie Kroes řada poslanců obviňuje z toho, že se k neutralitě internetu staví nejednoznačně.

Komise skutečně ve svém sdělení z dubna letošního roku k neutralitě internetu nezaujala jasnou pozici. Na druhou stranu ale dala jasně najevo, že pochybné praktiky je třeba monitorovat, a pokud to bude nutné, může v budoucnu přijít s regulatorními opatřeními.

Podle tiskového mluvčího komisařky Kroes Ryana Heatha Komise v současné době provádí ve spolupráci s národními telekomunikačními úřady šetření, zda k narušování neutrality internetu nedochází. Rozhodnutí podle něj přijdou až poté.