Francouzi otevírají svůj trh s hazardem, Unie jim fandí

Zákonodárci ve Francii právě projednávají legislativní návrh, který má cestu k sázkařskému trhu otevřít i zájemcům ze zahraničí. Dosud byl ovládán pouze dvěma státními monopoly. Evropská unie podobné iniciativy vítá, jsou totiž v souladu s principem jednotného trhu a volného pohybu služeb.

Francie je země, která si obecně potrpí na regulace a státní zásahy, to je všeobecně známo, a hazard je toho zářným příkladem. V současnosti mají risku (a zisku) chtiví Francouzi v zásadě pouze dvě možnosti: buď si vsadit u jednoho ze dvou státních molochů Groupe Francaise des Jeux či Pari Mutuel Urbain (ten se věnuje výhradně dostihům) nebo svěřit své peníze některé ze zahraničních společností, které provozují ve Francii svůj byznys přes Internet – a v rozporu se zákonem.

A řada z nich to dělá. Podle odhadů asi 75 % online sázek inkasují právě zahraniční společnosti, jejichž služeb využívá pravidelně okolo tří milionů Francouzů. Tamní vláda se proto po letech dohadů (a navzdory přetrvávající kritice zprava i zleva) odhodlala k ráznému kroku – legalizaci zahraničních sázkových kanceláří.

„Vybrali jsme střední cestu k řízenému otevření trhu, která je spravedlivá a efektivní,“ uvedl francouzský ministr pro rozpočet Eric Woerth (citovaný agenturou Reuters) při projednávání zákona v parlamentu. „Chci zatrhnout fungování dvou oddělených paralelních světů. Džungle ilegálních internetových stránek musí skončit,“ dodal Woerth.

Za vstřícností francouzské vlády k zahraničním sázkovým společnostem (kterým jinak nemůže přijít na jméno) však nestojí jen strach o blaho francouzských spotřebitelů, hlavním důvodem je nutnost naplnit francouzskou státní kasu. Ta má nyní z online sázení roční příjmy okolo pěti miliard eur, nicméně další miliardy jí unikají za hranice, především do Velké Británie. Nemaje žádnou reálnou možnost, jak aktivity cizích sázkových společností omezit, museli Francouzi sáhnout k liberalizaci. Ročně by stát díky ní měl vybrat na daních asi o 1,5 miliardy eur více než nyní.

Liberalizace se ovšem netýká veškerého hazardu, ale pouze online sportovních sázek a her založených na umu (games of skill), jako je například poker, které nově vytvořený úřad navíc musí uznat za málo návykové. Je také třeba dodat, že francouzský sázkový trh i po přijetí nového zákona zůstane monopolizovaný a přeregulovaný a nová legislativa je pouze prvním malým krůčkem k jeho liberalizaci.

Za tu brojí také Evropská komise – vytrvalý zastánce jednotného trhu, ovšem, co se týká hazardu, slaví zatím pouze občasné úspěchy. Tento sektor ekonomiky se totiž díky obrovským lobbistickým a politickým tlakům na jeho regulaci ve většině Evropy dost vymyká běžným tržním vztahům.

Problematický je také postoj Evropského soudního dvora, který po sérii rozsudků podporujících přeshraniční poskytování sázek u posledního verdiktu náhle otočil. Co se týká Česka, online hazard tu vzkvétá od ledna tohoto roku, kdy sázení na internetu dostalo zelenou od ministerstva financí (EurActiv 10.9.2009).