Francie zavádí směrnici o autorském právu. Google odmítá platit vydavatelům za zobrazování úryvků zpráv

[© Shutterstock/BigTunaOnline]

Ve Francii vstoupí příští měsíc v platnost transponovaná směrnice o autorském právu. Ukazuje se však, že její zavedení do praxe nebude jednoduché. Google se totiž bouří. Vydavatelům hrozí ekonomické ztráty.

Internetový vyhledávač Google přestane ve Francii v duchu unijní reformy autorských práv zobrazovat úryvky a náhledy zpráv evropských vydavatelů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na včerejší příspěvek na blogu internetové společnosti Google.

Google totiž odmítl uzavírat s evropskými vydavateli zvláštní smlouvy o tom, kolik jejich obsahu bude smět francouzským uživatelům ukazovat. To znamená, že francouzští uživatelé napříště uvidí pouze titulky, a nikoliv prvních pár řádek zprávy či náhled fotografie, pokud si to evropský vydavatel dané zprávy nebude výslovně přát.

Změna se bude týkat tisíců evropských vydavatelů, nejvíce ale ovlivní ty francouzské. Tento krok může neblaze ovlivnit jejich příjmy, protože viditelnost na Googlu zvyšuje návštěvnost daných webových stránek a potenciálně též příjmy z reklamy a předplatného, napsala Reuters.

Facebook i Google budou platit autorům. Europoslanci otevřeli cestu ke klíčové změně

Europoslanci schválili v prvním čtení směrnici, která má dát majitelům autorských práv nárok na podíl z využití jejich děl například na Facebooku či Googlu.

Má to ale háček, Google nechce platit

Google navíc oznámil, že nebude platit online vydavatelům za to, že v rámci své služby Google News zveřejňuje jejich obsah, ačkoliv mu to směrnice nařizuje v článku 15. Vyloučeny jsou z této povinnosti právě pouze krátké úryvky.

Odmítnutí internetového gigantu Google platit médiím za zveřejňování úryvků z jejich obsahu vyvolalo ve Francii pozdvižení. Francouzská vláda a tisk označují podle agentury AFP takový přístup za nepřijatelný. Reagují tak na středeční oznámení americké společnosti, která zveřejnila novou sadu pravidel, jimiž se bude řídit při uplatňování unijní reformy autorských práv, kterou na jaře schválily členské země bloku a europarlament a Francie ji zavádí jako první stát v EU.

O „násilném činu“ a „nepřijatelném diktátu“ hovoří v reakci na krok Googlu prezident Asociace evropských vydavatelů tiskovin (ENPA) Carlo Perrone. Média podle jeho názoru staví před hotovou věc. „Buď dají americkému gigantovi svůj obsah zadarmo, nebo budou v jeho vyhledávači výrazně znevýhodněna,“ citovala jej agentura AFP.

Podle francouzského ministra kultury Francka Riestera jde rozhodnutí Googlu proti „duchu a textu“ nových evropských pravidel. Firmu vyzval, aby zahájila jednání s vydavateli na celém světě a dohodla se s nimi na tom jak autorsky chráněný materiál zpoplatňovat. Situaci chce ministr řešit se svými evropskými kolegy.

Google argumentuje, že jeho nová pravidla slouží zájmům uživatelů internetu. Brání prý tomu, aby výsledky vyhledávání narušovala komerční hlediska.

Václav Mach: Europoslanci budou hlasovat o směrnici, která ovlivní budoucí podobu evropské mediální krajiny

Vydavatelé volají po ochraně autorských práv, neboť jimi vytvářený obsah zneužívají internetoví giganti. Pomoci jim může připravovaná směrnice EU o autorském právu na jednotném digitálním trhu, která by měla vydavatelům dát právo bránit se neoprávněnému zneužívání vytvořeného obsahu.

Situace v Evropě

Španělsko a Německo se v minulých letech snažily Google přinutit k tomu, aby vydavatelům za přebírání úryvků a náhledů zpráv platil. Internetová společnost následně ukončila ve Španělsku svou službu pro vyhledávání zpráv Google News. Největšímu německému vydavateli Axel Springer zase klesla návštěvnost poté, co se pokusil nejpoužívanější internetový vyhledávač blokovat.

Evropská směrnice o autorském právu, o které se dlouhé měsíce vyjednávalo a tvrdě se kolem ní lobovalo, má podle EU zajistit ochranu autorů a umělců v digitální době, ale také otevřít nové možnosti získávání a sdílení autorsky chráněného obsahu.

Kontroverzní směrnice prošla, Evropu čeká reforma autorského práva

Evropský parlament v úterý definitivně schválil kontroverzní reformu autorského práva. Končí tak několik let vyjednávání a lobbování jak ze strany autorů a vydavatelů, tak ze strany internetových firem.

Evropská komise změny navrhla už v roce 2016. Členské státy se na finální podobě textu s europarlamentem dohodly v únoru, europoslanci novelu odsouhlasili na konci března. Členské státy mají pravidla do svých vlastních zákonů převést do dvou let, konkrétně do 7. června 2021.

V reakci na zprávu o stanovení technických opatřeních Googlu Komise ujistila, že směrnice je stále platná. Europoslance zase reakce Google na nová unijní pravidla nepřekvapuje, protože komplikace očekávali.

„Směrnice EU o autorském právu reaguje na dnešní digitální svět a tvůrcům, tiskovým editorům a novinářům snáze zajistí odměnu za používání jejich obsahu,“ řekl serveru EURACTIV.com mluvčí Komise.

Komise také upozorňuje technologické firmy typu Google, že jejich výjimky nejsou směrnicí pokryty. „Během vyjednávání legislativy zákonodárci výslovně vyloučili používání jednotlivých slov či velmi krátkých výňatků ze zveřejňovaného textu,“ doplnila unijní exekutiva. Vyloučení těchto úryvků tak znamená, že mohou být používané bez nutného souhlasu a zdarma.

Reforma autorského práva rozděluje Evropu, jednotný není ani Visegrád

Členské státy, Evropský parlament a Komise úspěšně zakončily téměř tříleté vyjednávání o reformě autorského práva. Sporným bodem byly články 11 a 13, které podle kritiků ohrožují svobodu internetu.