Firmy které nahlásí kartelovou dohodu vyváznou s nižším trestem

Společnostem, které se přiznají k cenové fixaci, může být pokuta za kartelovou dohodu snížena o 10%. Opatření je součástí legislativního balíčku Evropské komise, jehož cílem je odradit společnosti od vytváření kartelových dohod a urychlit antimonopolní řízení.

Nové opatření, které má začít platit okamžitě, je součástí rozsáhlejší strategie Evropské komise. Jejím cílem je zamezit vzniku kartelových dohod, které jsou v Unii stále častější. Od roku 2004 do roku 2007 vzrostly pokuty, které Evropská komise udělila, téměř na pětinásobek – ze 700 milionů eur na více než 3,3 miliardy.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroes uvedla, že tato nová procedura odradí více společností, pomůže Komisi vypořadat se rychleji s kartelovými dohodami a umožní otevřít větší množství nových případů.

Podle nových pravidel budou společnosti, které si myslí, že Komise bude schopná prokázat jejich účast v kartelu, moci požádat o vyrovnání s evropskou exekutivou. Ta poté na oplátku podezřelé společnosti poskytne část důkazního materiálu.

Firmy se pak budou moci rozhodnout – buď s nimi Komise řízení ukončí výměnou za 10% snížení pokuty nebo budou ve sporu pokračovat.

Právníkům i podnikatelům se tento návrh na vyrovnání tohoto typu zamlouvá a považují jej za dobrý prostředek, který povede ke zkrácení délky řízení. Snížení pokuty je podle nich ale nízké. Americká obchodní komora jej dokonce označila jako „zklamání“. Společnosti očekávaly, že by snížení pokuty mělo být nejméně 25%. Desetiprocentní snížení pokuty podle nich není natolik atraktivní, aby firmy přimělo k tomuto typu vyrovnání.

Komise navíc dále zdůraznila, že v rámci procedury vyrování nebude na rozdíl od Spojených států, kde podobný systém již platí, o rozsahu snížení pokuty vyjednávat. Společnosti, které chtějí dosáhnout výhodnějších podmínek se mohou opřít o stávající program Evropské komise, který společnostem nabízí úplnou beztrestnost, pokud kartel samy nahlásí a poté Komisi poskytnou užitečné informace o jeho dalších členech.