Expert: Digitální euro je nejisté a ještě nějakou dobu bude

© Pixabay.com

Digitální euro vstupuje do své experimentální fáze. Odborníci však projekt evropské digitální měny kritizují. Podle nich jej doprovází řada nejasností. Nelíbí se jim ani, že přichází pozdě – dekádu po nástupu kryptoměn.

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) v červenci rozhodla, že zahájí experimentální fázi digitálního eura. Ta má trvat dva roky a jejím cílem bude vyřešit klíčové problémy týkající se designu a distribuce měny.

„Výsledek však není jasný, a ještě dlouho být nemusí,“ řekl pro EURACTIV.com Hugo Coelho, bývalý poradce prezidenta Euroskupiny Mária Centena.

„Digitální euro zůstává prozatím nehorázně špatně definované,“ uvedl Coelho. Podle něj je pravděpodobné, že první verze digitálního eura bude připomínat předplacenou kartu, která každodenní život Evropanů spíše neovlivní. „Postupně se to však může změnit,“ dodal.

Digitální euro je v podstatě elektronickou verzí eurobankovek a mincí, která bude bezpečně uložena přímo na účtu ECB, nikoliv v komerční bance. Pro ECB bude digitální měna doplňkovým platebním řešením, nebude tedy cílit na nahrazení hotovosti.

Budoucnost finančního sektoru? Kryptoměny, kyberútoky a data

Musíme klást větší důraz na digitalizaci finančního sektoru, říká Komise i europoslanci. Mezi výzvy patří kyberbezpečnost nebo kryptoměny. Třeba Facebook už vytváří vlastní virtuální platidlo.

Bezpečné platby zdarma?

Očekává se, že digitální euro bude v porovnání s bankovním systémem soukromého sektoru bezpečnější. V případě bank totiž vždy existuje minimálně vzdálené riziko, že skončí v insolvenci.

„Obecně je ECB považována za nejvyšší možnou záruku,“ řekl pro EURACTIV.com Karl Toussaint du Wast, spoluzakladatel poradenské společnosti Netinvestissement.

Navíc, platby by byly prováděny kartou vystavenou ECB nebo prostřednictvím chytrého telefonu. Digitální služba by tak byla zcela bezplatná.

„Od zveřejnění zprávy o digitálním euru uplynulo devět měsíců. Mezitím jsme spustili další analýzu, sesbírali podněty od občanů a odborníků a provedli několik experimentů, které přinesly povzbudivé výsledky. To vše nás přivedlo k rozhodnutí zrychlit, a zahájit tak projekt digitálního eura,“ uvedla v červenci prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Problémy digitálního eura

Experti jsou však ke krokům ECB skeptičtí. „Jde o zoufalý a beznadějný tah,“ myslí si Toussaint du Wast. Podle něj je ECB již „z kola ven“, protože ostatní kryptoměny a projekty na blockchainu mají co do inovací a růstu desetiletý náskok.

ECB však svou porážku neuznává a nadále si chce udržet moc nad měnovou suverenitou. Podle Toussaint du Wasta však bude její digitální projekt čelit několika překážkám.

Prvního nepřítele „e-eura“ podle něj představují stablecoiny, tedy kryptoměny, které jsou navázány například na dolar nebo euro či jiné aktivum. Příkladem může být digitální měna Facebooku, tzv. Diem (dříve Libra).

Druhým soupeřem evropské snahy o prvenství v rozvoji virtuální státem podporované měny je čínský digitální Juan, jehož zkušební provoz přinesl transakce v hodnotě 5,3 miliardy USD.

Digitální euro by však mohlo odvrátit riziko toho, že klasické euro nahradí v platbách již existující kryptoměny. To by pomohlo ECB udržet inflaci pod kontrolou, poznamenal Coelho.

EU je čím dál častěji cílem hackerů. Evropský parlament doladil strategii, jak se jim bránit

Kybernetičtí útočníci zneužili pandemii a zdokonalili své postupy. EU bude muset přidat, pokud chce svou kritickou infrastrukturu do budoucna účinně ochránit. Svá řešení dali nyní na stůl také europoslanci.

Nastane konec klasických bank?

Experti dále varují, že pokud bude digitální euro příliš úspěšné, může podkopat bankovní systém narušením vkladů. Aby se tomu předešlo, ECB plánuje používání digitálního eura omezovat.

„Vyřazení bank ze systému tím, že by se lidé podněcovali k nahrazování bankovních účtů těmi v (Evropské) centrální bance, by čelilo prudkému odporu mnoha vlád, nemluvě o samotném bankovním sektoru,“ upozornil Coelho. Podle něj tedy bude digitální euro pravděpodobně fungovat tak, aby roli bank příliš neohrozilo.

Toussaint du Wast  je však pesimističtější. „Tradiční bankovní systém pro běžné uživatele nezvratně směřuje k zániku. Banka, tak jak ji známe dnes, během deseti let vymizí,“ předpověděl.

Komise představila celoevropskou digitální identitu. Kritici se obávají zneužití dat

Vypůjčit si v zahraničí auto, otevřít bankovní účet nebo požádat o lékařské ošetření by mohlo být v budoucnu jednodušší. Evropská komise (EK) dnes totiž představila návrh takzvané digitální peněženky, která má lidem umožnit snadné používání elektronických dokumentů po celé EU.

Důraz na ochranu soukromí

Konzultace vedené ECB odhalují, že jednou z největších obav budoucích uživatelů e-eura je ochrana soukromí. Kryptoměny jsou totiž často zneužívány k nelegálním činnostem.

„Soudě podle přípravných prací ECB, budou některé transakce uzavírány bez evidence identity plátců a příjemců. Toto však bude limitované, aby bylo možné dohledat právě nelegální transakce,“ vysvětlit Coelho. „Jedná se o vyvažovací krok,“ dodal.

Ochrana soukromí však podle Toussaint du Wasta nemá potenciál stát se hlavní konkurenční výhodou digitálního eura. „Ochrana dat, ať už na ně dohlíží soukromý subjekt nebo ECB, je úplně stejná,“ objasnil.

Naopak jednou z nepochybných výhod digitálního eura je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Zatímco kryptoměny sklízí za svůj negativní dopad na klima kritiku, z testů provedených ECB vyplývá, že digitální infrastruktura e-eura bude udržitelnější.

EU a vnitřní bezpečnost: Policejní spolupráce, migrace a kyberbezpečnost

I když otázka vnitřní bezpečnosti zůstává především v rukách členských států, v rámci EU funguje spolupráce v celé řadě oblastí. Které to jsou? A jaké plány má Unie do budoucna?