Evropští zákonodárci se učí používat Facebook

Evropský parlament; zdroj: Facebook.com

Poslanci Evropského parlamentu by se měli zlepšit v komunikaci s veřejností prostřednictvím sociálních sítí. Pomoci by jim měly nové kurzy zaměřené na používání Facebooku nebo Twitteru.

Během čtyř lekcí se mají evropští poslanci seznámit se základy komunikace na sociálních sítích jako je Twitter nebo Facebook. Kurz inspirovaný příkladem z francouzského parlamentu a přezdívaný jako „MEP 2.0“ se bude věnovat také méně známým nástrojům, jakými jsou Flickr, YouTube a DailyMotion. Jeho organizátorem je francouzský europoslancem Damien Abad (Evropská lidová strana).

„Práce europoslanců není všeobecně známá, tento kurz by to měl změnit a zvýšit povědomí o naší činnosti mezi veřejností,“ myslí si poslanec Abad.

Dosavadní pokusy přiblížit Evropanům realitu z evropských institucí online cestou se rozjíždějí jen pomalu, a to navzdory tomu, že profil Evropského parlamentu na Facebooku má už 82.464 fanoušků.

„Tradiční média zastarají“

„Potřebujeme komunikační prostor, kde se mohou lidé přímo potkávat s poslanci a obráceně,“ řekla řecká poslankyně a místopředsedkyně EP Rodi Kratsa-Tsagaropoulou. „Tradiční média velmi rychle zastarají. Evropský parlament se na tuto změnu musí rychle připravit, pokud nechce ztratit kontakt s veřejností,“ varovala dále poslankyně.

Iniciativa poslance Abada do velké míry kopíruje úspěšný projekt, který proběhl ve francouzském parlamentu.

„Dvě stovky francouzských zákonodárců se během roku zúčastnily celkem čtyř workshopů. Sociální sítě používají voliči všech věkových kategorií. Politici se proto rozhodli jít za nimi a také se do sítí zapojit,“ představila myšlenku projektu francouzská ministryně pro rozvoj digitální ekonomiky Nathalie Kosciusko-Morizet.

Podle francouzské ministryně je hlavní předností sociálních sítí kontrola nad časem. „Nemusíte odpovídat každému a přitom kontrolovat, co se tam děje. Máte taky čas na odpověď,“ vyjmenovává politička, která na Twitteru a Facebooku předběhla média a informovala o svém těhotenství, výhody sociálních médií.

Složitost a arogance Evropského parlamentu

Její francouzský kolega, europoslanec Jean-Marie Cavada vidí kořeny obtížné komunikace Parlamentu s evropskou veřejností mnohem hlouběji.

„Jsem velmi kritický v případě našeho chování k veřejnosti. Naším zájmem je, aby nám normální lidé rozuměli. Náš žargon a písemná vyjádření jsou moc složitá,“ říká Cavada, mimo jiné také předseda výboru EP pro média.

„Způsob, jakým Parlament komunikuje s veřejností, je arogantní a často vůbec nereflektuje názory veřejnosti. Nesmíme používat jazyk, kterým maskujeme naše skutečná stanoviska,“ dodává poslanec, podle kterého může EP prolomit komunikační bariéru pouze „jednoduchým, jasným a přesným vyjadřováním“.

Buďte osobní, ale pozor na novináře

Že mohou být sociální sítě i pěkně zrádné a je třeba s nimi pracovat obezřetně, upozorňuje švédská europoslankyně Åsa Westlund. „Na sociálních sítích musíte mít stále na vědomí, že nemluvíte jen s blízkými známými, ale také se zástupci tisku. A pokud uděláte chybu, věci mohou nabrat rychlý spád,“ varuje Westlund.

Ministryně Kosciusko-Morizet ale zároveň zájemce o vstup do světa sociální sítě připravuje na to, že bez určité míry osobnějšího přístupu nemohou uspět. „Vyvěšovat na svůj profil tiskové zprávy je přežitek a nuda. Přečte si to maximálně váš asistent.“

„Najděte si svůj vlastní styl. Neznamená to, že musíte hned popisovat svůj osobní život. Důležité je sdělit pocity a nálady, které máte například z pracovních schůzek,“ radí francouzská ministryně.

Kolik poslanců se nakonec do kurzu zapíše a jaký bude mít efekt na jejich komunikaci s veřejností, ukáže blízká budoucnost. První část školení mají poslanci absolvovat 10. listopadu.