Evropský soudní dvůr: Další rána evropským sázkovým společnostem

Evropský soudní dvůr v Lucemburku včera (3. června) dospěl k závěru, že členské země EU mají volné ruce v omezování hazardních her na internetu. A to i v případě, že společnost provozující online hazard pochází ze zahraničí.

„Členský stát může zakázat internetové hazardní hry,“ píše se v rozsudku Evropského soudního dvora (ESD), který se zabýval konkrétním případem z Nizozemska, v němž je hazard přísně regulován. Na jeho území mohou sázkové společnosti provozovat hazardní hry pouze po udělení zvláštního povolení a internetové sázení je jim zapovězeno úplně.  

Vše začalo u nizozemského soudního dvora, který posuzoval žalobu místního sázkového monopolu De Lotto na britské společnosti Ladbrokes a Betfair, jež umožnily gamblerům z Nizozemska sázet přes jejich webové stránky. Nizozemská justice se následně obrátila na ESD s žádostí, aby posoudil, zda je omezení působení hazardních společností ze zahraničí v souladu s evropskou legislativou.

Soudci ESD neměli podobný případ na stole poprvé, ovšem v předchozích verdiktech zastávali názor, že nejdůležitější je ochrana spotřebitele a restrikcím sektoru nebyli příliš nakloněni. Obrat v jejich rozhodování jsme pak mohli zaznamenat na podzim loňského roku, kdy soudci rozhodovali ve sporu mezi portugalským sázkařským monopolem a rakouskou sázkovou společností.

Soudci tehdy, podobně jako včera, ve svém verdiktu uvedli, že „zákaz aktivit společností, které nabízejí hazardní hry po internetu, může být odůvodnitelný, pokud je zaměřen na potírání podvodů a dalších zločinů“ (EurActiv 10.9.2009). 

„Neustálé pokusy lobbistů za hazard, které podrývají restriktivní nizozemskou politiku, byly na poslední chvíli zastaveny Evropským soudním dvorem,“ reagoval v prohlášení ředitel nizozemského sázkové společnosti De Lotto Tjeerd Veenstra. „Principy volného trhu jsou podřízeny mnohem důležitějším principům, jejichž cílem je chránit veřejnost před hráčskou závislostí a zamezit podvodným hrám“.  

Stejně jako na podzim evropské společnosti věnující se provozování hazardních her vyzvaly Evropskou komisi, aby navrhla novou legislativu, která by upravila online sázení na unijní úrovni.

Sigrid Ligne z Evropské hazardní a sázkové asociace je přesvědčena o tom, že poté, co internet způsobil boom v hráčském prostředí, nastala ta „pravá chvíle na to, aby se přijala patřičná opatření na unijní úrovni.“