Evropský soud zasadil ránu sázkovým společnostem

Současná unijní legislativa umožňuje členským státům zakázat provozování webových stránek s hazardními hrami, pokud je účelem takového zákazu zabránění kriminálních činů, uvedl včera Evropský soudní dvůr. Tímto verdiktem, který je v rozporu s jeho předchozími výroky, oslabil pozici sázkových společností na internetu.

Souvislosti:

Hazard je v Evropě tradičně přísně regulován. Cílem restrikcí má být ochrana spotřebitelů před hráčskou závislostí, potírání praní špinavých peněz nebo podvodných her. Od té doby, co se největší hernou světa stal internet, se u unijních soudů vrší stížnosti jednotlivých sázkových společností na omezování svobody podnikání v řadě členských států.

Evropská komise se již zabývala mnoha takovými podněty a zkoumala, zda je postup jednotlivých zemí sedmadvacítky v souladu s článkem 49 Smlouvy o založení Evropských společenství, který garantuje volný pohyb služeb.

Evropský soudní dvůr ve svých předchozích verdiktech vždy zastával názor, že na prvním místě musí být ochrana spotřebitele a že se případné restrikce mají omezovat na „konzistentní a systematická“ opatření. Jinými slovy, členské státy nesmí zakazovat internetové sázení, pokud zároveň podporují domácí sázkové společnosti (v Česku například Sazku).

Témata:

Nejnovější rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), jež vyznívá v opačném smyslu než řada předcházejících, znamená pro společnosti provozující hazardní hry po internetu těžkou ránu. Jejich expanze po zemích sedmadvacítky je ohrožena.

Verdikt ESD zazněl ve sporu mezi státním sázkařským monopolem v Portugalsku Santa Casa a rakouskou společností bwin. Akcie bwin, jednoho z největších provozovatelů online sázek v Unii, se okamžitě po jeho zveřejnění propadly o pět procent.

Santa Casa si u ESD stěžovala, že portugalský fotbalový svaz povolil společnosti bwin, aby propagovala své stránky při sportovních kláních. Soudci v překvapivém verdiktu uvedli, že „zákaz aktivit společností jako bwin, které nabízejí hazardní hry po internetu, může být odůvodnitelný, pokud je zaměřen na potírání podvodů a dalších zločinů“ (více viz souvislosti).

Společnost bwin zareagoval výzvou k úpravě unijních regulací tak, aby odpovídaly „nové realitě na trhu“. „Nezbytně potřebujeme novou legislativu, která bude držet krok z dobou a zájmy spotřebitelů, státu i soukromých společností,“ uvedl v prohlášení jeden z vedoucích manažerů bwin Manfred Bodner s tím, že rozhodnutí soudu je ve středním a dlouhodobém horizontu neudržitelné.

„Jen regulovaný trh online hazardu s různorodými a atraktivními možnostmi hraní zajistí ochranu proti vzniku černého trhu, který znamená rozvoj kriminality a nízkou ochranu spotřebitelů,“ doplňuje Bodnera jeho kolega Norbert Teufelberger.

Asi není překvapením, že zástupci Asociace evropských loterií (European Lotteries), tedy organizace reprezentující tradiční sázkové společnosti, verdikt ESD přivítali jako správný krok k „posílení role národních regulátorů“ při dohledu nad online sázením.

Hazard nám doma jen kvete

V Česku je online sázení legální od poloviny prosince minulého roku, kdy ho povolil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Do té doby ho nabízelo pouze několik zahraničních společností (a tím de facto porušovaly tuzemské zákony) a české firmy neměly k rychle se rozvíjejícímu byznysu přístup.

„Celkový zájem o kurzové sázení se díky internetu určitě zvýšil. Internet je v současné době určitý fenomén a jeho obliba stále roste. Podíl sázek podaných přes internet se nyní pohybuje těsně pod 40 % všech přijatých vkladů,“ uvedl výkonný ředitel Synot Tip Petr Mikoška, citovaný serverem iHNed.cz.

Loni Češi pouze za kurzové sázky utratily 12 miliard korun a k tomu musíme připočíst ještě další miliardy, které odplynuly do zahraničí. Přístup českého státu k hazardu odborníci hodnotí ve srovnání s dalšími zeměmi sedmadvacítky jako velmi benevolentní (jen těžko byste například v jiné evropské zemi hledali tolik hracích automatů jako v tuzemsku).