EU si více došlápne na daňové podvodníky. Česku se podařilo prosadit systém reverse charge

Česká ministryně financí Alena Schillerová a stálý velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr na zasedání ministrů financí zemí EU [© European Union, 2018]

Boj ČR za obecný, ale dočasný, systém přenesené daňové povinnosti, který se týká tzv. karuselových podvodů na DPH, je u konce. O novou podobu režimu, který už v ČR funguje, chce ministryně financí požádat co nejdříve. Jednomyslný souhlas zástupců zemí EU dnes získala také novela DPH na e-knihy, která zavádí snížené sazby.

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge.

O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš. Ten v reakci na dosažený kompromis na twitteru uvedl, že Česko ukázalo, že v Unii umí prosadit svou prioritu i proti vůli Evropské komise a některých členských zemí.

„Reverse charge, který byl mojí vlajkovou lodí pro výběr DPH, byl schválen,“ uvedl. Připomněl, že celá věc trvala čtyři a půl roku.

„Poprvé v historii našeho členství v EU jsme přesvědčili Komisi, aby předložila návrh, který chceme my,“ doplnil.

K tomu se přidal i český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Ten na twitteru napsal, že „případ reverse charge ukazuje, že i stát střední velikosti dokáže v prostředí jednomyslnosti prosadit svůj návrh.“

Dlouhá jednání a nejednotné postoje evropských zemí

Hartwig Löger, ministr financí nyní předsednického Rakouska, připomněl, že jde o opatření výjimečné a časově omezené, které by mělo pomoci zemím s „endemicky rozšířenými“ takzvanými karuselovými podvody na DPH. Základem mechanismu reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit právě tomuto typu podvodů.

Finální schválení pravidel, které Evropská komise zemím nabídla po setrvalém tlaku z Prahy v prosinci 2016, bude možné až poté, co se k nim vyjádří Evropský parlament.

EU chce reformovat výběr DPH. Babiš jde proti státům i proti Komisi

Kvůli daňovým podvodům přichází EU ročně až o 170 miliard eur. Evropská komise i členské státy tomu chtějí zabránit. Zatím se však neumějí shodnout, jak na to. Ve hře jsou dvě varianty reformy výběru DPH. Jednu podporuje Komise a většina států. Druhou prosazuje například český ministr financí Andrej Babiš.

O návrhu se v Radě ministrů vyjednávalo opakovaně a neúspěšně, věc dlouhodobě blokovala především Francie. Česko na oplátku – protože u daňových otázek je třeba souhlas všech – blokovalo pro Paříž i další státy důležitou změnu umožňující přesun elektronických publikací do snížené sazby DPH.

Situace se začala měnit až letos na jaře. O věci Babiš hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem naposledy v září, na okraj summitu EU v Salcburku. Jako poslední dnes své výhrady na lucemburském jednání stáhlo Rumunsko.

Evropské vlády se rozhodly společně bojovat proti podvodům s DPH

Kvůli podvodům na DPH každoročně členské země EU ztratí v přepočtu skoro 1,3 bilionu korun. Ministři financí se shodli na nových pravidlech, která jim podvodnou činnost pomohou řešit rychleji a účinněji.

Členské státy dnes schválily také snížené či v některých případech nulové sazby DPH na elektronické publikace (knihy, časopisy a noviny), které je součástí širší snahy EU modernizovat systém unijní DPH pro digitální hospodářství.

„Přivítali jsme změnu stanoviska některých členských zemí EU ke karuselovým operacím, což umožnilo České republice hlasovat pro snížení sazeb DPH pro digitální publikace. Doufáme, že novela směrnice povede také v ČR ke snížení sazby DPH pro digitální publikace ze současných 21 na 10 procent,“ uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Jaká je konečná podoba?

Nyní potvrzený návrh doznal proti původní, Komisí navržené verzi, několika změn.

Obecný mechanismus bude moci použít země jen při splnění přísných kritérií a poté, co její žádost o použití reverse charge státy posvětí. Uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb nad 17 500 eur (asi 450 tisíc korun).

Je to vyšší částka než Komisí původně navržených 10 tisíc eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Možnost využívání reverse charge je navíc časově omezena do 22. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový „definitivní“ systém pravidel pro DPH.

Výsledný kompromis si chválí ČR i Komise

Česká ministryně financí Alena Schillerová přímo na jednání označila nynější kompromisní podobu návrhu za „dobře vyváženou“ a odrážející klíčové priority všech stran.

Evropský komisař pro daně, cla a finanční záležitosti Pierre Moscovici na ministerské schůzce připomněl, že Komise věc překládá na základě žádosti členských zemí.

„Mechanismus se výrazně liší od obecného systému výběru DPH a tak by podle nás měl být aplikován jen po přesně vymezenou dobu a neměl by stát v cestě další práci na finálním systému DPH. To by měl být náš společný cíl,“ podotkl Moscovici.

Komise je podle něj otevřena diskusi s těmi členskými státy, kterých se problém karuselových podvodů týká tak, aby společně našli způsob, jak daňové úniky účinně řešit.

Systém reverse charge Česku opět neprošel. Přenesení platby DPH zablokovala Francie

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající se daní. Praze se tak dál nedaří prosadit, aby země Unie mohly pro řešení daňových úniků využívat systém známý jako „reverse charge“.

Podle komisaře bude mít obecná reverse charge na podvody s DPH jen omezený dopad, skutečnou příčinou jsou podle něj právě slabiny celého stávajícího „dočasného“ systému, který se Komise chystá od roku 2022 nahradit.

Jednou z podmínek pro možnost využívat obecný systém reverse charge je také to, aby karuselové podvody představovaly čtvrtinu mezery ve výběru DPH, tedy rozdílu mezi očekávaným a skutečným výběrem daně.

Tento rozdíl se v ČR podle studie Evropské komise v roce 2016 snížil o deset miliard korun na 58,5 miliardy korun. Mezera tak klesla ze 17 procent na 14 procent a ČR se přiblížila průměru Evropské unie. Ten v roce 2016 činil 12,3 procenta, tedy 147,1 miliardy eur (cca 3,8 bilionu Kč).

Česko chce systém zavést co nejdříve

Česká ministryně financí Schillerová dnes po jednání Rady v Lucemburku novinářům řekla, že ČR chce o možnost využívat obecný systém přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) požádat jak nejdříve to bude možné.

Žádost o nový systém ale bude možné podat až po schválení finálního kompromisu Evropským parlamentem. Komise pak o žádosti bude muset rozhodnout do třech měsíců.

Potřebné poměrně přesné podmínky pro podání žádosti týkající se výše rozdílu mezi očekávanou a vybranou DPH v určitém období či podílu karuselových podvodů v této hodnotě podle Schillerové Česká republika splňuje.

Digitální agenda: výhody, příležitosti a úskalí

Digitální agenda se s nástupem komise Jeana-Clauda Junckera dostala mezi prioritní politiky Evropské unie. Řada návrhů zabývajících se odstraňováním bariér digitálního vnitřního trhu (například problematika tzv. geo-blockingu, přenositelnosti digitálního obsahu či transparentnosti cen za dopravu při přeshraničním elektronickém obchodování) si …

Česká republika už nyní využívá systém reverse charge ve všech konkrétních sektorech, kde to stávající unijní pravidla umožňují. Jeho obecné využívání bude vyžadovat legislativní změny, potvrdila ministryně financí.

„Poté, co bychom výjimku získali, tak je potřeba ještě provést změnu v zákoně o DPH. Změny bychom museli do zákona dostat,“ vysvětlila.

Obecný mechanismus reverse charge je po kontrolních hlášeních a elektronické evidenci tržeb podle ministryně posledním stavebním blokem české daňové reformy. „Doplňuje daňovou reformu. Pro nás je důležitý,“ poznamenala.

Přes snižování rozdílu mezi očekávanou a vybranou DPH v posledních letech, kde se Česko už blíží unijnímu průměru, je stále „o co bojovat.“

Odborníci návrh vítají, ale mají i připomínky

Zavedení obecné přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) podle odborníků omezí prostor pro daňové podvody, nicméně profesionální podvodníky to od podvodů neodradí. Zároveň podle oslovených odborníků v souvislosti s tzv. reverse charge stoupne byrokratické zatížení podnikatelů. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.

„Principiálně by se měl omezit prostor pro DPH podvody, kdy plátce nárokuje DPH z hodnoty nakoupeného zboží a služeb, avšak dodavatel tuto DPH státu neodvedl. Z pohledu státu se jedná o funkční řešení, jak zamezit podvodům v oblasti DPH,“ uvedl partner v oddělení daňových a právních služeb PwC ČR Martin Diviš.

I podle Pavly Hadrabové ze společnosti Mazars bude mít zavedení obecného reverse charge vliv na snížení řetězových podvodů v oblasti DPH.

Zavedením opatření je i podle daňového poradce a jednatele společnosti KODAP Vlastimila Sojky možné omezit mnohá podvodná schémata, která nyní daňové orgány odhalují.

„Daňová správa však v poslední době bojuje s trendem drobení řetězových transakcí na velký počet menších položek. Takové nebudou podchyceny ani díky evropské výjimce. Nelze tak očekávat, že profesionální podvodníky, přisáté na komplikovanou daňovou legislativu, odradí zavedení nových pravidel. Budou hledat nové cesty,“ uvedl.

Europoslanci schválili evropského žalobce. Zachrání desítky miliard a posvítí si na dotace

Europoslanci ve čtvrtek schválili zřízení evropského veřejného žalobce. Ten si posvítí na přeshraniční finanční kriminalitu, kvůli které EU ročně přijde až o 160 miliard eur. Problémem jsou hlavně podvody s DPH a zneužívání eurodotací. Jejich největším příjemcem je Polsko, které však součástí nového úřadu nebude. Komisařka Jourová proto zvažuje, aby se státům, které se na úřadu nebudou podílet, posílalo méně peněz.

Dohodnuté řešení přinese také nárůst administrativy.

„Zavedení obecného reverse charge přinese dodatečné administrativní povinnosti pro plátce DPH, kteří v této chvíli nemají povinnost podávat kontrolní hlášení, tj. neuskutečňují transakce, které se v tomto hlášení vykazují. Díky transakcím nakoupeným nebo realizovaným v režimu přenesení daňové povinnosti budou mít nově povinnost kontrolní hlášení podávat,“ upozornila Hadrabová.

Opatření podle ní bude mít také výrazný vliv na tok peněžních prostředků u plátců DPH.

Diviš upozornil, že nastavení další výjimky v podnikovém systému bude náročné na čas i peníze, a stejně tak i aplikace tohoto pravidla v praxi při vystavování faktur zkomplikuje již tak komplexní pravidla.

„DPH systém byl v poslední době doplněn o výjimky pro reverse charge u stavebních prací, dodání specifických komodit, mobilních telefonů, u některých je stanoven jiný limit pro aplikaci systému reverse charge, a pokud tyto budou i nadále aplikovány, systém bude značně nepřehledný,“ upozornil.

Nižší sazby DPH na e-knihy

Ministři financí zemí EU dnes v Lucemburku také otevřeli cestu k tomu, aby státy Unie mohly přeřadit elektronické publikace do snížené, supersnížené či nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH).

Lucemburský ministr Pierre Gramegna dnešní potvrzení, které umožní srovnat sazby pro klasické a elektronické publikace, označil přímo na jednání Rady ministrů za historické a zásadní.

Unie vydavatelů rozhodnutí o sazbách vítá. Novela je podle ní dokladem toho, že EU reflektuje změny, k nimž došlo v posledních letech v oblasti konzumace obsahu novin, časopisů a knih, kdy stále roste význam distribuce jejich placených digitálních verzí. Vydavatelům přinese dodatečné finanční prostředky, které budou moci investovat jak do obsahu, tak do technologických změn, které digitální prostředí vyžaduje.

Strategie EU pro jednotný digitální trh

Komise na počátku května představila strategii pro jednotný digitální trh, který má posílit ekonomiku EU, usnadnit online obchod pro spotřebitele i firmy nebo reformovat autorské právo. EU si má podle návrhu také posvítit na online platformy, jako je Google nebo Facebook, zvýšit ochranu dat internetových uživatelů a víc sjednotit režimy DPH napříč Unií.

Podle stávajících pravidel podléhají elektronické služby standardní sazbě DPH, tedy nejméně 15 procent, papírové publikace, noviny a knihy ale mohou být zařazeny do nižší sazby, tedy nejméně pět procent. Některé země dokonce mohou aplikovat sazbu ještě nižší či nulovou.

Novela směrnice nyní státům umožní, pokud budou chtít, aplikovat sazby i na elektronické publikace. Supersnížené či nulové sazby budou moci použít jen ty státy, které už je mají u „klasických“ knih a publikací.

Nová pravidla mají platit dočasně, do začátku platnosti nových „definitivních“ pravidel pro DPH, která by měla být v platnosti od roku 2022.