EU odmítá povolit státní podporu nových technologií

Neelie Kroes, komisařka pro digitální agendu; zdroj: Evropská komise.

Navzdory nízkým investicím do výzkumu a vývoje v Evropské unii eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes zamítla rozšířenou představu o tom, že by se členské země měly uchýlit k poskytování státní pomoci, aby tak snížily rozdíly mezi EU a jejími konkurenty.

Vyjádření komisařky Neelie Kroes přichází v době, kdy Evropská komise zřídila novou expertní skupinu zaměřující se na vývoj chytrých (smart) technologií, jakými jsou například fotonika, nano a biotechnologie nebo „nanoelektronika“.

„V tomto prostředí napjaté fiskální situace si rozhodně nemůžeme vybrat cestou subvencí. Potřebujeme udržitelné investice do správných oblastí a potřebujeme eliminovat bariéry v podnikání,“ řekla komisařka pro digitální agendu během tiskové konference o takzvaných Key Enabling Technologies (KET) – technologiích budoucnosti.

Ačkoliv Kroes úplně nezavrhla myšlenku využití státní podpory jako impulsu pro investice do chytrých technologií, její postoj je i tak výrazným obratem v porovnání s tím, co EU razila až doposud.

Zde je jeden příklad. V dokumentu, který naznačuje, jakým směrem se chce Komise v rámci KET technologií ubírat, se přímo uvádí, že „dobře zaměřená státní podpora, která odpoví na selhání trhu, je vhodným nástrojem pro zvýšení výzkumu a vývoje, a podporu inovací v EU“. K jeho zveřejnění došlo v září 2009.

Pokud postoj Kroes odráží i názor ostatních eurokomisařů, kteří mají co do činění s výzkumem a vývojem, pak si technologie příští generace budou muset zvyknout na nižší podporu z veřejných zdrojů.

Podle údajů Komise je „navíc podíl high tech na celkové výrobě v Japonsku o 33 % a ve Spojených státech dokonce o 50 % vyšší než v Evropě,“ uvádí komuniké Komise.

Potenciál nových technologií

„Většina produktů a služeb, které budou k dispozici v příštích pěti až deseti let stále není známa, ale budou založeny na technologiích nové generace,“ řekl eurokomisař pro průmysl Antonio Tajani.

Nové technologie, takzvané KET, veřejnost víceméně nezná, i když jsou základem pro technologie, které mění životní styl a představují klíčové faktory ekonomického růstu. Nejběžnějším příkladem jsou mobilní a tzv. chytré (smart) telefony. Tato zařízení obsahují nespočet čipů, které patří do rodiny „mikro-elektroniky“. Digitální kamery jsou zase plné fotoniky, přičemž další přístroje využívají nanotechnologie, nové materiály a v budoucnu budou pravděpodobně obsahovat i biotechnologie.

Technologie KET se obecně využívají i v zařízeních satelitní komunikace, elektrických autech, fotovoltaických buňkách a diagnostických systémech.

Expertní skupina o KET

Evropská komise vytvořila ve snaze řešit strukturální problémy EU v oblasti výzkumu a inovací, a zejména ve strategickém odvětví KET, expertní skupinu, která zahájila svou činnost tento týden (skládá se z vysokých představitelů průmyslu a akademiků). Jejím cílem je vytvořit dlouhodobou strategii pro nové technologie v EU. Výsledky její práce využije Komise v dokumentu, který představí v roce 2011.