EU odloží vlastní digitální daň, přednost dostává celosvětové řešení

© Pixabay

Evropská komise odloží plán na zavedení digitální daně jako dalšího zdroje příjmů EU. Dnes to na tiskové konferenci v Bruselu uvedl mluvčí Komise, která chtěla návrh původně představit tento měsíc.

Oznámení přichází poté, co v neděli k přehodnocení unijního plánu na zdanění velkých internetových společností, které převážně pocházejí ze Spojených států, vyzvala americká ministryně financí Janet Yellenová, která se dnes v Bruselu účastní jednání ministrů financí zemí platících eurem. Někteří unijní představitelé smysl evropské digitální daně zpochybňují poté, co se v sobotu na zásadní celosvětové reformě firemních daní dohodly největší světové ekonomiky sdružené ve skupině G20.

„Rozhodli jsme se pozastavit práci na naší nové digitální dani jako novém vlastním zdroji EU,“ řekl mluvčí EK Daniel Ferrie na tiskové konferenci v Bruselu. Evropská unie podle něj situaci znovu přehodnotí na podzim.

Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni v sobotu na dotaz, zda je odložení digitální daně možné, uvedl, že prioritou EU je zavedení dohody skupiny G20. Státy G20 se v sobotu shodly, že nadnárodní firmy budou muset zisk danit tam, kde vznikl, a ne prostřednictvím dceřiných firem v daňově přívětivějších zemích. Navíc by měla platit jednotná minimální 15procentní sazba. Kdy tato dohoda začne platit, ale zatím není jasné.

Evropská komise dlouhodobě usilovala o větší zdanění velkých digitálních podniků. Některé její členské země, včetně České republiky, se rozhodly na celoevropskou daň nečekat a připravily návrh vlastní digitální daně. Francie už ji dokonce ve výši tří procent ze zisku zavedla a začala vymáhat. USA digitální daň považují za diskriminační a zvažovaly zavést kvůli ní odvetná cla.

Digitál: Komise si posvítí na Google a další on-line platformy

Evropská unie začne po letní pauze znovu pracovat na své digitální agendě. Očekávají se nová pravidla pro Google a Facebook, boj proti zneužívání dětí na internetu či lepší podmínky pro sdílení dat v Evropě.