EU dá více prostředků nadějným firmám

Evropská investiční banka (EIB) plánuje, že jen do roku 2012 vloží do začínajících firem jednu miliardu eur, uvedl pro EurActiv její viceprezident Matthias Kollatz-Ahnen. EIB hodlá při rozdělování prostředků využít specializovaných fondů.

Podle viceprezidenta EIB je nezbytné, aby fondy rizikového a rozvojového kapitálu (venture capital funds – investují do vybraných začínajících podniků a po několika letech svůj podíl, pokud možno se ziskem, prodávají) měly dostatek prostředků na podporu inovativních firem.

Pod křídly EIB funguje Evropský investiční fond (EIF), který v rámci programu Mezzanine Mandate for Growth (MFG) rozdělí mezi fondy rozvojového a rizikového kapitálu jen do roku 2012 jednu miliardu eur.

Kollatz-Ahnen ovšem zdůrazňuje, že to nebudou úředníci EIB nebo EIF, kdo bude rozhodovat o využití vyčleněných prostředků. Ty totiž půjdou ve formě výhodných půjček do rukou zkušených manažerů venture capital fondů, kteří budou hledat nadějné podniky.

Viceprezident EIB také odmítá výtku, že tato instituce obecně upřednostňuje velké firmy na úkor těch malých, i když slíbila, že právě je bude podporovat. V letech 2008 až 2011 EIB poskytla nebo ještě poskytne malým a středním podnikům celkem 30 miliard eur, tvrdí Kollatz-Ahnen.

Tyto peníze by se do byznysu měly dostat přes vybrané banky v jednotlivých národních státech, ale kritici upozorňují na fakt, že subjekty, které by je potřebovaly nejvíce, čekají často na prostředky marně.

Kollatz-Ahnen uznává, že je EIB do velké míry závislá na úsudku prostředníků – tedy vybraných „komerčních“ bank, jež podporu rozdělují, ale zároveň trvá na tom, že podpora malých a středních podniků trvale narůstá (a EIB vytváří na banky soustavný tlak, aby tento trend posilovaly).

Podle Kollatz-Ahnena to ale neznamená, že by EIB polevila ve své ostražitosti: pověřené banky vždy dbají na to, aby neposkytovaly půjčky společnostem, které by bez nich nebyly životaschopné. A to platí jak pro malé a střední podniky, tak pro ty ostatní, zdůrazňuje viceprezident EIB.

A jak se dívá na případnou pomoc Řecku? Podle Kollatz-Ahnena sice EIB pravidla zapovídají, aby poskytla přímou finanční injekci problematickým státům, ale to neznamená, že zůstává úplně stranou.

„Nemůžeme přímo řešit finanční potíže jednotlivých států (…). Podporujeme ale životaschopné projekty v jednotlivých státech včetně Řecka. Stále pracujeme na vybraných projektech v Řecku a také vybízíme tamní banky, aby nepřestávaly dodávat prostředky, které jsou klíčové pro oživení řecké ekonomiky,“ říká Kollatz-Ahnen s tím, že loni EIB do Řecka vložila 1,6 miliardy eur.

Celý rozhovor s Matthiasem Kollatz-Ahnenem si můžete v aj přečíst zde.