EU bude testovat přísady v potravinách

Potraviny pult

Pokud v červnovém hlasování Evropský parlament vyslyší radu výboru pro životní prostředí, bude muset zhruba 300 sladidel, barviv a ochucovadel, kterých se v současné době využívá v potravinářském průmyslu, znovu projít zdravotními a bezpečnostními testy.

V letošním roce mají být přijaty nové postupy EU pro autorizaci potravinářských přísad. Rozhodli o tom poslanci, když tento týden podpořili návrh Komise.

První evropské nařízení zpřísní pravidla pro schvalování všech potravinářských přísad: sladidel, barviv, konzervačních přísad, antioxidantů, emulgátorů, želírovacích látek a plynů používaných při balení. Nařízení by mělo nahradit zhruba desítku platných právních norem.

V téměř jednomyslném hlasování (54 hlasů proti 1) včera výbor pro životní prostředí podpořil požadavky podle nichž musí přísady k autorizaci splňovat tři podmínky: nesmí ohrozit zdraví spotřebitelů, musí být technologicky nezbytné z pohledu přínosů pro spotřebitele a nesmí spotřebitele klamat.

V případě těch přísad, které jsou v současné době na trhu (zhruba 300), se počítá s programem postupného přehodnocení, který má být přijat v rozmezí jednoho roku od přijetí druhého nařízení. Ty přísady, které schvalovací procedurou neprojdou, budou automaticky zakázány.

Pokud jde o sladidla a barviva, poslanci uvedli, že by měla být používaná pouze tehdy, „nelze-li žádoucího účinku dosáhnout použitím koření“.

Požadavky nyní posoudí Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který má sídlo v italské Parmě.

O zbývajících dvou nařízeních, která se týkají enzymů a aromatických látek, má výbor pro životní prostředí hlasovat 8. května. V plénu budou o návrzích hlasovat poslanci v průběhu června nebo července.