EP: Přeprogramování fondů EU na zaměstnanost podkopává důvěru v kohezní politiku

Zdroj: Evropská komise.

Europoslanci jsou přesvědčeni, že přesměrování prostředků, které zatím nebyly přislíbeny na žádné konkrétní projekty ve členských zemích EU, na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti celé evropské sedmadvacítky nepředstavuje zrovna nejšťastnější řešení. Naopak, míří na priority, které již kohezní politika podporuje, a navíc to prý celé vyvolává mylný dojem, že je politika neúspěšná.

S plánem přesměrovat až 82 miliard eur, které dva roky před koncem současného programového období (2007-2013) leží dosud nevyčerpané v evropských fondech, na projekty podporující hospodářský růst a zaměstnanost v EU, přišla Evropská komise na summitu Evropské rady, který se na konci měsíce konal v Bruselu (EurActiv 31.1.2012). 

Komise se tu snažila národní státy přesvědčit o tom, že vedle nutných úspor a utahování si opasků je stejně důležité soustředit se i na modernizaci ekonomik, reformu pracovních trhů a podporu konkurenceschopnosti EU.  

Budoucnost Evropy totiž podle Komise spočívá v mladých, perspektivních lidech, které ale poslední roky bojují s vysokou nezaměstnaností ve vlastních řadách. Jednou z hlavních priorit členských států by proto měla být i snaha těmto lidem pomoct a zajistit, aby do několika měsíců po ukončení školní docházky nalezli odpovídající pracovní uplatnění, bylo jim umožněno dále pokračovat ve studiu, případně se přihlásit na nějakou zajímavou stáž. 

Důležitá při znovu nastartování unijní ekonomiky je podle Komise i podpora malých a středních podniků, které se definují jako společnosti s méně než 250 zaměstnanci a obratem nižším než 50 milionů eur a které jsou obecně považovány za páteř evropské ekonomiky. Dohromady totiž tvoří 99 % všech evropských podniků a stojí za třemi čtvrtinami veškerých pracovních míst. 

Špatné to není, ale… 

K opětovnému nastartování hospodářského růstu v Evropě a podpoře vyšší zaměstnanosti mladých by podle předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa měly přispět i zmiňované prostředky v evropských fondech, které zatím nebyly přiděleny na žádný projekt. V případě Evropského sociálního fondu se jedná o 22 miliard eur, tedy až třetinu rozpočtu fondu na období 2007-2013, a u Evropského fondu pro regionální rozvoj se údajně hraje o 60 miliard, tedy pětina rozpočtu fondu. 

Evropskému parlamentu, který plán Komise diskutoval na tento týden probíhajícím plenárním zasedání, se to ale příliš nezdá.  

Jak uvedla europoslankyně Danuta Hübner (EPP), která má zkušenosti i s prací eurokomisařky pro regionální politiku, podporu růstu a zaměstnanosti tak jako tak najdeme mezi všeobecnými prioritami unijní politiky soudržnosti, a není proto důvod vyčleňovat na tyto cíle nějaké další zvláštní prostředky. 

Plán Komise sám o sobě podle europoslanců špatný není, nešťastně byl ale pouze zvolen způsob, jak ho naplnit, říkají. Návrh totiž podle nich může vyvolat dojem, že kohezní politika byla chybně nastavena a není v přerozdělování prostředků příliš úspěšná.

Bude záležet na zájmu členského státu 

Podle všeho to vypadá, že trochu váhá i samotná Komise. Eurokomisař Johannes Hahn, který nese zodpovědnost za portfolio regionální politiky (a tedy i fondů EU), uvedl, že bude na členských státech, aby si samy rozhodly, „zda chtějí své programy přizpůsobit“. 

Europoslanci k tomu dodali, že kdyby na přeprogramování evropských fondů skutečně došlo, bude nutné zajistit, aby s tím plně souhlasily především kraje a další zainteresované subjekty, které s přidělením prostředků již počítaly (i když zatím nedošlo ke smluvnímu zavázání na konkrétní projekty).